О т 2000 г. насам в България има икономически ръст от 30%, хората получават средни заплати 300-400 лв., а икономическият министър Румен Овчаров описва положението в розови краски, пише в репортаж от София за германския вестник "Велт ам зонтаг" журналистът Франк Щокер.
20-годишният студент по туризъм Любомир Стойчев работи почасово в телефонен център на БТК. Той прави анкети с граждани на Великобритания и казва почти без акцент Thank you very much (англ. много ви благодаря), разказва статията.
Момчето получава хонорар от 2,50 лв. на час и доходите му почти се доближават до средните за страната - по 300-400 лв. месечно на човек. Това съвсем не е много при условие, че един дюнер върви по 2 лв., коментира Щокер.
Преходът от комунистическа диктатура към демокрация в България е минал плавно, но старите елити успяха да разграбят държавното имущество, констатира репортерът. Според него българите са оцелели през Виденовата зима само заради това, че не е трябвало да плащат наеми.
Репортажът отбелязва, че от комунистическо време всички българи са се уредили със собствени жилища. Любомир, например, живее с родителите си и брат си в столичния квартал "Дружба".
Там на фона на панелните блокове под зимното слънце блести внушителна сграда от метал,
която не се различава по нищо от бизнес постройките в германските промишлени зони. Сградата е на германската компания "Фесто" от град Есинген, която произвежда автоматизирана техника, уточнява авторът.
Освен нея на българския пазар са стъпили и други германски фирми. Има супермаркети "Хит", "Метро" и "Практикер". Тук са и енергийният концерн "Еон" и туроператорът ТУИ.
От 1992 до 2005 г. германските предприемачи са инвестирали в страната близо 760 млн. евро, което нарежда Германия след Австрия, Холандия и Гърция. Според икономическият министър Румен Овчаров, цитиран от Щокер, германските фирми винаги идват късно.
Овчаров описва предимствата на страната си в розови краски, продължава репортажът. Министърът обяснил, че първата работа на новото правителство на социалистите, царистите и партията на турското малцинство била да намали данъците.
В България има възможности за инвестиции в областта на високите технологии, текстила, туризма и строителството, обобщава Митко Василев, председател на Германско-българската индустриална и търговска камара.
Докладът на Еврокомисията за напредъка на страната през октомври миналата година обаче я разкритикува за недостатъчните мерки срещу корупцията и престъпността.
Западноевропейски наблюдатели твърдят, че мафията е обвързана с високите политически кръгове,
подчертава "Велт ам зонтаг". Дори купуването на 65% от българския "Телеком" от исландския милиардер Тор Бьорголфсон се тълкува като поредната брънка в мрежата на организираната престъпност, пише Щокер.
Той цитира германец, живеещ в България, според който Бьорголфсон е помагач на руската мафия. Приемането в ЕС ще донесе на страната общо 2,3 млрд. евро от структурните и кохезионните фондове през първите три години, припомня изданието.
Едно пътуване с влак от София до Букурещ най-добре показва колко необходими са тези средства. "Хората се превозват със стари германски вагони. В едното купе ще се издушиш от парното, а в другото не можеш да затвориш прозореца", описва познатата ни до болка реалност Щокер.
На гара Бутово той видял как магаре пасе между коловозите, а в Павликени полиция свалила един от пътниците и му сложила белезници. Журналистът подготвя подобен материал и за Румъния, който щял да бъде публикуван следващата седмица във вестника.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!