Свидетели разказаха, че двете машини са се сблъскали във въздуха и са паднали в жилищен квартал, като единият хеликоптер е блъснал другия в стремежа си да избегне изстреляна срещу него ракета. Няма сведения за жертви на земята.
За един месец американците загубиха пет хеликоптера, загинаха и 39 войници, изчислява от своя страна Българската редакция на Би Би Си (BBC.bg). Ако се потвърдят показанията на свидетелите, броят на загиналите американци в бойни акции, откакто президентът Буш обяви край на войната, ще достигне 180 души. Според кореспондент на Би Би Си атаките срещу коалиционните сили са средно 30 на ден.
Под натиска на тези все по-кървави нападения САЩ решиха да ускорят прехвърлянето на властта на иракчаните, които трябва да поемат окончателно контрола над страната в края на 2005 г. Това става ясно от сключеното в събота споразумение между Преходния управляващ съвет на Ирак и коалицията, допълва РФИ-България.
"За US президента Буш това е важна стъпка към създаването на демократичен и плуралистичен Ирак, който ще живее в мир със съседите си - коментира от Вашингтон Жан-Луи Пурте от RFI. - От Кемп Дейвид, където прекара уикенда, Джордж Буш обеща да помогне на Преходния управляващ съвет и иракчаните да превърнат новия план в политическа действителност. Макар да бе обявен от иракчаните, планът е плод на дискусиите на Пол Бремър във Вашингтон през последната седмица. Президентът Буш иска да ускори прехвърлянето на властта на иракчаните, за да не се проточи през годината на изборите. Възприетата формула е компромис, който дава малко повече власт на иракчаните и освобождава САЩ от част от бремето."
През май 2004 г. Преходният управляващ съвет ще отстъпи място на преходно правителство, през юни американската окупация ще завърши, а през 2005 г. Ирак ще има вече конституция и ще организира избори, обяснява френското радио, но уточнява: "Това обаче не означава, че американските войски ще се изтеглят. Те само ще бъдат по-малко и може да бъдат подкрепени от международни сили, както в Афганистан. Президентът Буш, който не иска да остави впечатление за бързо изтегляне на САЩ, заяви в петък, че американските войници, ще останат докато страната възстанови стабилността си, за което ще са нужни вероятно няколко години."
Американските военни сили в Ирак няма да започнат да се изтеглят от страната през юни 2004 г., когато в Багдад ще бъде назначено ново правителство, предаде вчера агенция "Ройтерс", като цитира американския министър на отбраната. Доналд Ръмсфелд е заявил още, че предаването на властта в ръцете на преходно иракско правителство няма нищо общо с присъствието на американски войски в страната. Ускоряването на политическия процес няма да повлияе на военното планиране, подчерта Ръмсфелд. Дата за окончателно изтегляне не е фиксирана, подчерта шефът на Пентагона, цитиран от "Ройтерс".
Британски правителствени източници заявяват пред "Обзървър" - неделното издание на лондонския вестник "Гардиън", - че макар окупацията официално да бъде прекратена на 30 юни догодина, войските ще трябва да останат, вероятно до 2006 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!