По-рано генералният секретар на ООН Кофи Анан призова лидерите на кипърските турци и кипърските гърци да приемат предложението, предвиждащо два референдума за неговия мирен план на 30 март, за да може обединен Кипър да подпише договора за присъединяване към Европейския съюз през април. Планът на ООН предвижда повторно обединение на острова в рамките на конфедерация на две съставни държави - кипърска гръцка и кипърска турска.
"Колкото до нашата позиция, предложеният за обсъждане план е неприемлив, защото предвижда преместването на 100 000 кипърски турци от местата, които населяват сега", заяви лидерът на кипърските турци Рауф Денкташ.
Президентът на Кипър Тасос Пападопулос от своя страна изрази надежда, че преговорите ще продължат по един или друг начин и посочи: "Генералният секретар призна, че всичките ни искания не излизат от общата рамка на плана, но Рауф Денкташ отново поиска да бъдат направени радикални промени в цялостната философия и в основите на предложението на ООН, защото то не отговаряло на очакванията му за окончателно решение на кипърския въпрос", коментира държавният глава на Кипър.
Средиземноморският остров е разделен надве, откакто през 1974 г. турски войски окупираха над 1/3 от територията му, припомня "Ройтерс".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!