За всекидневните опасности, които дебнат децата ни и за нуждата от промяна в законодателството разсъждава днес в специалния се репортаж "24 часа". Поводът е тъжен - поредният заловен педофил, подмамвал деца и блудствал с тях. Има дори предположения, че в столицата функционира цяла мрежа, която задоволява потребностите на педофилите, особено на по-заможните. А се оказва, че да се гавриш с деца у нас е почти нищо в сравнение с кражбата на милиони или измамата на хора. Защото според логиката на Наказателния кодекс големите измамници са пращани в затвора за по 20-30 години. За блудство с малолетно дете се предвиждат обаче не повече от... 5 години! С наказанията по света нашите не могат и да се сравняват, тъжно отбелязва вестникът. И дава пример с Калифорния, където действа закон за химическо кастриране на педофили. При втора присъда за блудство просто те задължително биват инжектирани с вещества, които потискат сексуалния им нагон. А у нас, ако изобщо бъдат заловени и осъдени, най-много след 5 години са отново на свобода!
И отново поглед към безкрайната сага "Булгартабак" - "Тобако кепитъл" купува "Булгартабак", Чорни декласиран", изпреварва събитията "Монитор". "Срам! Подариха си го!", далеч по-категоричен е "Стандарт". А "Дума" резюмира - "Харизаха и "Булгартабак". "24 часа" публикува пък пълния текст от импровизираната пресконференция със Симеон Сакскобургготски преди да отлети за Мадрид. Исках 15 милиарда за "Булгартабак", но се примирих. И отсича - продаваме!, както допълва "Труд".
Всичко ставащо у нас обаче може да се определи само по един начин - мизерабълен булгарсеир, отсича "Дневник". Защото единственото, което може да мине през главата на човек като наблюдава ситуацията е, че ако не цялото управление, то със сигурност хора във и около него имат огромен интерес България непрекъснато да излъчва негативни сигнали в западна посока. Днес те ще бъдат около "Булгартабак", утре - с не/рязането на ракетите, вдругиден с поредното разселване на Зрънкови, по-вдругиден - с хвърлянето на хартиени серкмета срещу акулите от подземния свят. И единственото, което правителството може да направи, убеден е вестникът, е да си вземе поука от "Булгартабак". Защото то самото също зависи от едно политическо решение.
Приватизацията обаче е от изключително важно значение. Без нея и с голям сектор от държавни предприятия е невъзможно да се постига бърз икономически растеж и стабилност, споделя създателят на шоковата терапия Лешек Балцерович в интервю за "Труд". Що се отнася до корупцията - една от най-важните причини за пораждането й е прекомерното държавно регулиране. Когато предприемачите зависят в голяма степен от политиците и техните решения, тогава винаги се ражда корупция. Просто многото държава води до корупция.
Но всъщност важното е човек винаги да има късмет, защото ако нямаш късмет, може да ти се изплъзнат много неща, разсъждава певицата Камелия Тодорова в интервю за вестник "Пари". Човек постоянно е в търсене на себе си, постоянно се преоткрива. Сменя се виждането, променят се гледните точки. И все пак най-същественото е да успееш да откриеш себе си.
И един преоткрит хубав спомен - за най-веселата и екстравагантна експедиция, тръгнала някога от България и шепата българи, покорили Непал си припомня днес "Пари". Както и за най-височинния концерт в света, записан с помощта на звукорежисьора Крис, както отбелязва вестникът. Една експедиция, която се свързва с изкуството, професионализма и волята за успех.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!