Б ританските вестници пишат за разбитата от полицията престъпна група, прехвърлила нелегално във Великобритания десетки хиляди хора, предимно турски кюрди.
Според "Гардиън" това може да се окаже най-голямата мрежа за трафик на хора в Европа. При обиските на 12 адреса в Лондон са арестувани 19 души, трима от които са предполагаемите босове на престъпната група.
Операцията на Скотланд ярд е продължила две години в тясно сътрудничество с полицията във Франция, Холандия, Белгия, Италия и Дания.
Трафикантите, за които също се предполага, че са турски кюрди, са натрупали огромно състояние от прехвърлянето на свои сънародници от югоизточна Турция през Балканите, Италия, Германия и след това Белгия или Франция, за да прекосят Ламанша.
Нелегалните имигранти са плащали между 3000 и 5000 паунда на човек за дългото няколко месеца пътуване, най-често натъпкани в тайни отделения на тирове.
ЕС има нужда от имигранти
"Дейли телеграф" се спира и на друга история с нелегални имигранти - бедни африканци, опитали се да прескочат телените огради на испанските анклави Мелия и Сеута в Мароко, били отблъснати със стрелба и откарани в пустинята.
В редакционна статия вестникът цитира доклад на Европейската комисия, според който притокът на имигранти става все по-необходим в разширения ЕС с намаляващо население в работоспособна възраст.
Проблемът обаче е, че изискванията на икономиката не могат да се преглътнат в културно отношение. Затова политиците не желаят да признаят, че икономическият растеж в техните страни зависи от чуждия труд, посочва "Дейли телеграф".
До 90 дни арест за заподозрени терористи
Редица вестници се спират на новия законопроект срещу тероризма, който се очаква да предизвика остри дебати в британския парламент.
Според "Гардиън" сблъсъкът между човешки права и национална сигурност ще се състои тази есен, когато високопоставени съдии ще трябва да се произнесат по депортирането на заподозрени в теророризъм в Алжир и в други държави, известни с незачитането на човешките права.
"Файненшъл таймс" допълва, че премиерът Тони Блеър застава изцяло зад предвидената в законопроекта клауза, която ще даде на полицията право да задържа заподозрени в тероризъм до три месеца без предявяване на обвинение.
Изданието цитира думите на премиера, че след атентатите от 7 юли в Лондон трябва да се изследва всяка възможност за предотвратяване на нови терористични атаки.
Време за съчувствие
"Защо не е време да се уморяваме да съчувстваме на другите" - под това заглавие "Индипендънт" изрежда природните бедствия от миналата Коледа, като започва с вълните цунами в Азия, при които загинаха над 200 хил. души и завършва със земетресението в Кашмир миналата събота.
Вестникът посочва, че броят на загиналите вероятно ще достигне 40 хил., като близо половината са деца.
Говори се, че цяло едно поколение е заличено, посочва "Индипендънт" и отбелязва защо последиците на бедствието се чувстват толкова силно във Великобритания - хиляди британски граждани имат роднини в засегнатия район.
С нарушените комуникации много от тях не знаят дали близките им са живи или мъртви.
Вестниците за Би Би Си
Редица издания коментират предложението на ръководството на Би Би Си за повишаване на годишната такса за обществената медийна корпорация на 180 лири стерлинг годишно (при сегашни 126 лири).
Докато "Гардиън" е благосклонен към това предложение и смята, че Би Би Си успява да поддържа световно качество като съчетава технологическа иновация с редакакционна независимост, то други вестници, като "Таймс" например, са на мнение, че искането е абсурдно.
"Алчната леля" - така "Таймс" нарича Би Би Си и съветва корпорацията да посрещне увеличените разходи за дигитална телевизия чрез по-строга бюджетна дисциплина.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!