Р ядко политическа реч е била очаквана толкова нетърпеливо, както изказването на френския премиер Доминик дьо Вилпен днес следобед пред Националното събрание - затова свидетелстват всекидневниците във Франция.
Вилпен изправен пред проблемите на дефицита, пише "Фигаро".
За "Либерасион" това е вдигане на завесата пред Националното събрание и заглавието е "Вилпен на дъската".
"Ла кроа" се опитва да предвиди какво новият премиер може да свърши за 100 дни, а за "Монд" това е "Вилпен на прага на първия му избор".
"Еко" отбелязва, че новият министър-председател е изправен пред доста резервирано мнение на доста резервирано мнозинство, и то когато залага всичко на заетостта.
Другият икономически всекидневник, "Ла трибюн", отбелязва, че Вилпен иска да реформира, без да безпокои, за което трябва да потърси равновесието между социално и либерално.
"Юманите" пък вижда заетостта орязана от либерализма още преди речта на премиера, защото, според комунистическият всекидневник, политиката на правителството е подчинена на европейските бюджетни догми и е вдъхновена от моделите на Саркози и Сейер (вътрешния министър и шефа на Асоциацията на работодателите).
Доста песимистично е заглавието на "Ожурдюи льо Паризиен" - "Черната дупка". Изданието публикува резултатите от проучване, според които 8 от 10 французи не вярват, че Доминик дьо Вилпен може да намали безработицата за 100 дни.
"Монд" се връща към отменения референдум за европейската конституция във Великобритания и пише за крошето, което Блеър е нанесъл на конституцията.
Изданието припомня също, че фаталните рани бяха нанесени от французите и холандците, както и че за жителите на Обединеното Кралство, които нямат своя конституция, гласуването на европейска такава само по себе си е достатъчно странно.
Британският премиер е все по-обнадежден относно преразглеждането на дълговете на най-бедните африкански страни, пише "Файненшъл таймс".
"Ла кроа" се спира на същата тема: Във Вашингтон Блеър пледира за Африка и така подготвя едновременно срещата на Г-8 следващия месец в Шотландия и британското председателство на ЕС, което започва на 1 юли.
Блеър постигна един жест за Африка, пише "Фигаро", но според "Еко" обещаните 650 млн. долара са подкрепа с крайчеца на устните, защото спомената сума май вече е включена в хуманитарните програми на САЩ.
"Хералд трибюн" обяснява, че отговорът на британските искания от страна на САЩ е бил, че откакто Буш е президент вече са утроили помощта, която отпускат за Африка, както и че континентът не е способен да усвоява повече помощи поради изключително високата корупция.
Изданието публикува и думи на отговарящия за хуманитарното развитие в ООН, че до 2015 г. 2 от всеки 3 починали деца в света ще са на юг от Сахара.
"Хералд Трибюн" обръща поглед и към Боливия и пише, че оставката на президента Карлос Меса не е спомогнала много за премахване на блокадата на Ла Пас.
Десетки хиляди протестиращи шестват по столицата на цялата страна вече втори ден. Ако оставката на президента бъде приета от Конгреса, това може да направи от Боливия седмата страна в Латинска Америка, която се обръща към ляво правителство и е настроена подозрително към интересите на САЩ в региона.
Президентът подаде оставката си още по време на протестите през март с аргумента, че Боливия става неуправляема, но парламентът отхвърли предложението му и му даде нов мандат.
Израел притисна Джак Стро да възпрепятства отношенията на ЕС с "Хамас", пише "Гардиан" за посещението на британския външен министър Джак Стро в тази страна.
Натискът от страна на Израел дошъл след като Великобритания призна, че е осъществявала контакти на ниско ниво с въоръжената ислямистка групировка заради нарастващото й политическо влияние.
Британското правителство трябва да се погрижи "Хамас" да продължи да бъде смятана за терористична организация, след като страната поеме председателството на ЕС следващия месец, е заявил израелският външен министър Силван Шалом на срещата си със Стро.
По думите на британския външен министър страната му няма да има отношения с лидерите на "Хамас" и други организации, ако те не се отрекат напълно от насилието и призивите за разрушаване, но добави, че Великобритания извършва и дипломатическа дейност, и дипломатите й в окупираните територии приемат за част от задълженията си да поддържат контакти с избраните от народа представители.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!