"Труд" задава въпроса да не би да се очертават предсрочни избори.
Обосновава хипотезата с две неща. Първо, жълтите предизборни щабове по места не били разпуснати, получили знак да се готвят за нов вот наесен.
Причината била в самочувствието на Симеон Сакскобургготски за втори мандат. И, второ, показателни са първите преговори между БСП и НДСВ. Търсим вариант за реализиране още на първия мандат - казал Румен Петков от БСП. С чий мандат, попитал Пламен Панайотов от НДСВ, а левите подскочили като ужилени.
"Монитор" добавя, че в БСП назрява бунт срещу лидера Сергей Станишев. Причините били три - лошите изборни резултати, разпределението на мандатите по райони и отказът на Станишев да води реални преговори с НДСВ, въпреки натиска и от партията, и от президента.
"Труд" анализира една от най-лошите последици от липсата на ново правителство и парламент и прогнозира, че ЕС може вече да извади и червен картон на България, заради несъстоялата се съдебна реформа.
"Труд" пише, че време няма и че ако трябва да се прави и конституционна реформа това ще отнеме поне три месеца. Междувременно обаче Брюксел ще публикува доклада си за готовността на България за членство в ЕС, където, както се изразява вестникът, ще се отчитат резултати, а не бъдещи намерения. Според "Труд" с последното си питане пред Конституционния съд върховните съдии демонстрирали готовност да не пречат на съдебната реформа. Така те вече не били в позицията, оправдаваща любимата реплика на правосъдния министър Антон Станков, че "Съдебната реформа е като да местиш гробища - никаква помощ отвътре."
"24 часа" търси отговор в Рубик - кубчето. И пресмята 240 гласа, пренаредени вляво, вдясно и в център.
В първата възможност имаме монархокомунизъм, пише "24 часа" - двупартиен кабинет начело със Станишев или Симеон. Или левоцентристки - БСП и НДСВ плюс ДПС. Или вариант Доган - БСП - ДПС плюс "трети".
Вторият широк царски вариант изключва БСП и "Атака". Или тесен вариант, изключващ БСП, Мозер и Атака. Или "надеждата" на Надежда, изключващ и БСП, и Костов.
Трети вариант - програмно правителство със 7 - партийна, 6 - партийна или 5-партийна подкрепа - без Костов и Атака.
Компромисът няма алтернатива, така извежда "Дума" казаното от Георги Първанов. Президентът призовава партийните лидери да отстъпят няколко крачки назад, за да направи България крачка напред.
"Необходими са поне три партии, които да намерят формулата на компромиса" - и "Дневник" цитира президента.
"Стандарт" свежда вариантите за бъдещо правителство до четири. Идеята отново била на президента Първанов и сериозно се обсъждала. В центъра на хипотезата е правителството да се оглави от проф. Димитър Иванов от Лондон, президентски икономически съветник. Той вече пристигнал от Лондон, съобщава "Стандарт" и втори ден има срещи. Името му е лансирано и от КНСБ.
Други имена, спрягани за премиер са на банкера Чавдар Кънчев, на Божидар Данев и на президентския съветник Костадин Паскалев.
Симеон уговаря програмен кабинет, пише "Монитор". Вестникът гадае така - възможно е правителство на националното съгласие без ДПС и "Атака". Причината била, че Сакскобургготски четири дни не могъл да се свърже с Доган, за сметка на това два пъти разговарял с Надежда Михайлова.
Същата вест е и на първа страница на "Стандарт". Надежда подкрепя Симеон, станало ясно на вчерашната среща на новите депутати на ОДС.
ОДС могат и да подкрепят Симеон, но Костов и Мозер - не. Така усложнява уравнението "Сега" и акцентира на вчерашната среща на ДСБ и БЗНС.
Мненията на коментаторите. Печелившият формат е двупартийна коалиция БСП - НДСВ, твърди проф. Румяна Коларова, преподавател по политически науки с СУ. Според нея БСП е ерозирана от "Атака" и ако се коалира с ДПС рискува да се свие до 10 %. А НДСВ вече изпита прегръдката на Доган, така че на тази база може да се постигне съгласие.
Втората водеща тема в пресата е напрежението в Кърджали, където ДПС спечели всичките пет мандата и сега БСП е инициатор на "християнска" подписка за касиране на вота, съобщава "Труд".
В православнен храм в Кърджали се молели Стефан Данаилов да стане депутат на БСП от района.
"Атака" и днес е обект на коментари във вестниците.
"24 часа" публикува портрет на Волен Сидеров, определяйки го за човек, който води нещата до успех. Навремето беше с 39-те гладуващи депутати от ОДС, после с царя, после със земеделеца Яне Янев...
Бившият депутат от левицата проф. Огнян Сапарев, сега влязъл в парламента от "Атака", определя бъдещето на националистичната организация като сложно, пред "Труд". Той твърди, че не се разграничава, но обяснява, че движението няма програма, липсва дискусионна група, организационно ядро. Волен Сидеров печелел в митингаджийската стилистика.
Нехайството ни роди "Атака"- казва Емил Кало, председател на организацията на евреите "Шалом". Вече 15 години отношението към ромите се заключава в раздаване на кебапчета. И щом има криминогенна престъпност, а подпирачите на метли получат колкото учителите ще има напрежение. Призивът на Емил Кало е докато политиците не внесат социална яснота, ще триумфират екстремистите.
Александър Андреев "Дневник" се опитва да говори "за популизма на достъпен за него език". С аргумента, че "Атака" е кичозният вариант на големите, доста опасни популистки партии в Европа.
Но ако Хайдер е драматична опера, пише Андреев, "Атака" е лека оперета, с елемент на чалга и марионетен театър.
София затъна в боклука, пише "Телеграф", 200 лв. такса смет ще имаме в столицата, допълва "Стандарт".
"Сега" пише на първа страница, че болниците пак са пред фалит. Причината било реализирането на намерението на здравната каса да намали от първи август с 20% цените, които плаща на болниците за повечето клинични пътеки. Оправданието на касата е, че има голям преразход в бюджета и че всички болници надписвали и взимали пари за неизвършено лечение в тях.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!