В ООН вече нищо не върви, смята "Либерасион" и пише:
"Вътрешната реформа е абортирана, целите на хилядолетието са забавени. Организацията, която празнува своята 60-годишнина в Ню Йорк е в лоша форма."
60 години ООН се опитва да поддържа мира, но често трябваше да констатира своята безпомощност. Изглежда днес повече от всякога САЩ предпочитат една разединена общност.
В редакционен коментар изданието дори пита за какво служи ООН? Не за нещо, което много си струва, казва Буш, когото подозират не без причина, че иска да саботира организацията.
А други, които подобно на US президента се питат същото, смятат, че ООН служи поне, за да дразни самия него.
Многобройни противоречия заплашват реформата в ООН, отбелязва и "Ла кроа".
"Фигаро" пък осъжда консерватизма на организацията - ако няма реформа на Съвета за сигурност, тогава държавите членки ще имат само едно постижение ? техните противници няма да се окажат в клуба на големите.
"20 минют" дори пише за първокласното погребение на тази реформа. Без съмнение Кофи Анан се целеше твърде високо, смята изданието.
За "Уест Франс" това е срещата на провалените надежди, а за "Ла прованс" - на националния егоизъм, заплашващ организацията, която би трябвало да го регулира, ООН става жертва на точно това, което трябваше да избягва.
Същото, което "Дерниер нувел д Алзас" нарича загубената мечта на Франклин Рузвелт - без воля и без дъх, престижната организация вече не разполага и с половината на това, с което разполага един голям американски университет, и то далеч преди Джордж Буш да дойде, САЩ вече бяха отредили на ООН второстепенна роля.
И войната в Ирак, която беше решена против волята на ООН, представляваше удар по мултилатерализма, или ясен знак, че без подкрепата на първата сила в света ООН е осъдена да демонстрира хуманитарна дейност, подчертава "Дернир нувел д Алзас".
Други теми
"Монд" отбелязва, че Джордж Буш е поел отговорността за бавната реакция при справянето с последствията от урагана Катрина. Същото пише и "Хералд трибюн".
"Фигаро" публикува интервю с министъра на икономиката и с министъра на бюджета на Франция Тиери Бретон и Жан-Франсоа Копе, които говорят за фискална реформа в полза на средната класа, за по-точен и по-конкурентен данък, за по-ясен и по-лек фискален план през 2007.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!