Ф ренските седмични издания се връщат отново към пожарите в старите сгради, към бедните и липсата на социални жилища.
"Навлизаме в XXI в., в града на светлината, а много хора живеят в мръсотия, сред плъхове, хлебарки и липса на хигиена, извежда "Журнал дьо диманш".
"Пари мач" оплаква случващото се със снимка на две жертви на първа страница - 32-годишната Мария Меси и нейната двeгодишна дъщеря Фату, загинали в пламъците на мизерията преди десет дни в Париж.
Стотици хиляди живеят в подобни условия във Франция, констатира изданието и негодува срещу "търговците на сън", които предлагат какъвто и да е подслон на висока цена.
Такива са хората, което предлагат подслон срещу 480 евро за петнайсет кв.м., в които някое семейство зъзне през зимата.
Сп. "Експрес" публикува списък на 1000 опасни жилищни сгради. Изданието уточнява, че понякога са необходими 15 г. работа, за да се обнови някоя остаряла жилищна сграда.
"Нувел Обсерватьор" нарича поредицата инциденти "пожари на срама" и припомня една китайска поговорка: "Докато богатите слабеят, бедните умират".
И докато средната класа във Франция страда, бедните направо горят. Най-бедните са в най-овехтелите жилища, пише изданието и така пламтящите цени на наемите и пожарите се сливат в едно.
Карикатуристът Кабо от "Шарли Ебдо" припомня възклицанието на Жак Ширак на срещата в Йоханесбург: "Къщата гори, а ние гледаме отстрани".
Нима е невъзможно, пита изданието, да се намери подслон за малийците, които работят в службите на чистотата, щом бившият министър Ерве Гамр успя да осигури 600 кв.м. за 8-те си деца.
Ако е необходимо минимално добро, то жилището е пример за това, подчертава "Пелрен". Иначе да не се учудваме, че бедността поражда изключване и престъпност.
"Юманите ебдо" смята, че това, което се случва днес във Франция е следствие на десетилетно бездействие в сферата на жилищната политика.
"Фигаро магазин" също се връща към остаряването на жилищния фонд. От френското социално министерство поясняват, че през последните 20 г. се е строило много по-малко, отколкото е трябвало.
С думи като "Ад" и "Кошмар" сп. "Мариан" констатира, че жилищната политика се е превърнала "в невъзможна мисия" във Франция. А африканците са винаги на опашката, следователно на тях се падат опасните жилища.
Вярно, пише изданието, че в Африка е още по-лошо, там върлуват глад и СПИН, но това не може да служи като оправдание.
Учебната година във Франция започна
И сега към учебната година, която в петък започна във Франция. "Училището не е стока", напомня "Темоаняж кретиен".
Сп. "Поен" прави свое разследване за преподаватели, които унижават учениците и които следва да бъдат санкционирани. Изданието припомня, че физическите наказания в клас са забранени във Франция от 1890 г.
Сондаж на "Телерама" обаче показва, че французите са доволни от своите учители. И все пак всички си дават сметка, че те не могат да вършат чудеса, не могат да помогнат на всички трудни ученици, нито да се оправят с родителите им, смята изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!