Н ю Орлиънс ударен от Катрина, четем в "Монд". Степента му на сила беше намалена на 3, пише изданието, но заради него 1 млн. души от града и околностите му бяха евакуирани.
Катрина удари Луизиана, пише и "Фигаро". След като и баровете във френския квартал на Ню Орлиънс спуснаха кепенците, дори и най-разсеяните туристи разбраха, че нещо не е както трябва. В тази част на града, която никога не спи, този сигнал беше повече от ясен, затова, че наближава опасност, разказва "Фигаро".
За президента Буш Ирак мина на второ място и той призова жителите по местата, където се очакваше да удари Катрина да направят собствената си сигурност свой приоритет.
"Либерасион" пише за петролната зависимост, като прави паралел с наркотичната зависимост, и начините за отказване.
Транспорт, пластмаси, отопление - черното злато е навсякъде, пише "Либерасион" и предлага някои идеи за дезинтоксикация - да се кара по-малко и по-добре, да се прави търговия но не на всяка цена, къщите да се изолират по-добре, тогава за отоплението им ще се изразходва по-малко енергия, да се използват по-малко пластмасови изделия - те не са фантастично добри, пише "Либерасион", както и да се даде привилегия на възобновяемите енергии - слънчева, геотермална - такива, каквито вече 150 000 къщи на Ил дьо Франс използват.
Компании, страни и самолети за избягване - с това заглавие "Фигаро" съобщава за публикувания вчера френски черен списък на ненадеждните авиокомпании.
Пред този безполезен списък, който малко отговаря на очакванията на пътниците, коментира "Фигаро", бихме предпочели да видим направен от експерти списък на компаниите и самолетите, които са имали тежки инциденти в последните две години.
И една тема от "Хералд трибюн" днес - китайския текстил. Заплахата за европейската текстилна индустрия, а и европейските работни места, е леко преувеличена, смятат експерти.
Всъщност най-засегнати от Китай са компании, собственост на европейски фирми, които произвеждат същите дрехи в Северна Африка, Турция и други страни с евтино производство. След нарастването на вноса от Китай, този от други страни намаля, сочи изследване на ЕС.
Висш представител на френското министерство на търговията, един от най-гласовитите защитници за силни действия на ЕС срещу китайският внос, заяви, че една от основните мотивации е защитата на притежаваните от европейски фирми производители на текстил в Мароко, Турция и Тунис, които са притиснати от китайският внос.
Питър Менделсън, европейският комисар по търговията, който преговаряше квотите с Китай през юли, обяви, че е започнал процедурите за освобождаване на задържаните в пристанищата китайски дрехи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!