В естник "Фигаро" се спира днес върху проблема със сушата и глада в Африка. Изданието помества обширен репортаж от централен Нигер, и обобщава, че тази страна преживява в момента най-тежката си хранителна криза и най-вече суша от десетилетия насам, подобна на бедствието от 1973 и 1984 година.
"Ла Трибюн" пише, че в Стокхолм се провежда международна конференция по проблемите на водата в планетарен мащаб. Най-сериозно е положението в бедните страни, повечето от тях - на Черния континент, пише вестникът.
Два милиарда и половина души по света живеят без водопроводна и канализационна система, изчислява "Ла Трибюн", а над един милиард души нямат пряк достъп до питейна вода.
Водният сектор е привлекателен за твърде малък брой частни инвеститори, е цитиран да казва експерт от Световната банка. Причината според него е, че секторът не е рентабилен в краткосрочен план.
Наред с така описаните картини на безводие, във френските вестници тази сутрин са поместени и редица снимки на наводнения. Излизащият в Париж "Интернешънъл Хералд Трибюн" отбелязва: "Странна планета".
Вестникът се спира най-вече на наводненията в Швейцария. Репортер на "Паризиен" сравнява швейцарския град Люцерн с "малка Венеция". Ако в този регион продължи да вали, езерото в близост до Люцерн може да достигне ниво, невиждано от 1910 година насам.
Вестник "Трибюн дьо Женев" изчислява в електронното си издание щетите - наводненията до момента костват между 1 и 2 милиарда швейцарски франка, което е близо един милиард евро.
В тази прогнозна сума са включени както възстановителните работи, така и загубите за бизнеса и разходите за ново строителство и ремонти. Тепърва предстои да се оценят и загубите за туристическия сектор, допълва швейцарският вестник.
"Паризиен" пише: "Наводненията са обхванали цялата Централна Европа - от Швейцария до България, през Австрия и Германия". Проблеми с пороите има и в някои райони на Франция.
"Паризиен" съобщава, че заради възможност от природни катаклизми в югоизточна Франция, предстои в страната да бъде въведена система за ранно предупреждение на населението.
Вестник "Ла Кроа" пише пък за най-тежките жеги и горски пожари в Португалия от 1945 година насам. От началото на годината над 180 000 хектара гори са опожарени, 15 души са станали жертва на стихиите.
"Ла Кроа" цитира и местен жител, който пита: "Как така Португалия успя да намери средства за строежа на 10 футболни стадиони, пък не може да предотврати пожарите!?"
Вестник "Еко" цитира португалския министър-председател, който ? прекратявайки предсрочно лятната си почивка - се завърнал в столицата и казал, че сега приоритетът е борбата с пожарите, а установяването на причините за тях все още не било на дневен ред.
"Еко" отбелязва, че премиерът е казал точно обратното преди две години, когато е бил в опозиция.
336 са жертвите на серията самолетни катастрофи от началото на месеца, изчислява вестник "Метро". От началото на годината, общият им брой е 734. "Метро" сравнява тези цифри със статистиката от 2003 година - тогава при самолетни катастрофи за цялата година са загинали общо 1 755 души.
"Ла Трибюн" извежда, че основната полемика сега е върху безопасността на въздушния транспорт.
Кореспондент на "Юманите" от Мартиника предава, че на възпоминателната церемония за жертвите от катастрофата там, на която присъства и френският президент Ширак, е събрала на едно място над 30 000 души.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!