Според "Уест Франс" причината е, че хотелът, подслонявал имигранти.
В сградата са живели предимно африканци в тежко социално положение, като около 10 500 души в подобно положение са настанени на хотели от социалните служби, пише "Лиерасоин".
И дори условията да не са съвсем като изпод перото на Балзак или Зола, те не са никак розови. Хотелите са туристически, но съвсем не подслоняват туристи. А пожарът отваря дебат за състоянието на хотелите във Франция.
"Паризиен" отбелязва,че подобна трагедия не се е случвала от 32 г. а обяснението е ясно - хотел "Пари-Опера" е могъл да подслонява 61 гости, а в нощта на трагедията там е имало 76 души.
"Нувел репюблик дьо Сантр усет" 10 от жертвите са деца - жестока равносметка на една крайна бедност и на проблемите на нуждаещите се от настаняване.
Драмата показва как в сърцето на един от най-красивите градове в света гнездата на бедност се превръщат в смъртоносни капани, смята "Журнал дьо ла От Марн".
И всичко това е в тъжен контраст с намерението на Париж да е организатор на Олимпийски игри.
И сега към темата за референдума за Евроконституцията във Франция, който е на 29 май.
"Преди емисията с Ширак бях "за", заявява пред "Монд" 20-годишна ученичка, участвала пред камерите в дебата с френския президент. - Но сега смених мнението си. И то е: "не".
След намесата на Жак Ширак "не"-то срещу Европейската конституция достигна 56%.
"Алзас" смята, че е редно да се зададе един труден въпрос: "Има ли някой, който да може да спаси "да"-то за Европа?"
Изданието смята, че речта на президента Ширак е била противоречива и той е действал неубедително, както през 1995 г.
"Да"-то става все по-трудно, подчертава "Ест репюбликен". Президентът е изглеждал далеч от младите хора и техния начин на мислене. Източници от Елисейския дворец не крият, че на другия ден оттам са признали, че той е останал смаян от нагласите във Франция.
"Репюблик дьо сантр" смята, че една от основните грешки е липсата на всекидневна педагогика. В продължение на години Европа е служила за оправдание на най-непопулярните мерки, в резултат на което се е очертала пропаст между елита и общественото мнение.
Изданието смята, че какъвто и да е резултатът, Ширак няма да се измъкне от този референдум и все по-малко вероятно е да се кандидатира за следващ мандат през 2007 г.
Според "Дерниер нувел д'Алзас" целият проблем е в разминаването на поколенията. Ширак не предполагаше, че поколението между 18-30 г. е чуждо на големия дебат за идеологиите. Те подхождат към референдума за конституцията от гледна точка на потребители и със съвсем конкретни страхове - откритие за един седемдесетгодишен президент, отдавна откъснал се от реалния живот.
"Либерасион" обаче смята, че според обкръжението на президента Ширак чрез дебата са били неутрализирани някои от най-опасните фантазии относно Европа и конституцията...
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!