Денят е събота, уточнява "24 часа" и пита новоизбрания зам.-председател на изборната комисия Пламен Киров защо ще гласуваме в такъв ден. Отговорът на юриста и доскорошен президентски съветник е: "В събота българите са по-склонни да излизат навън, докато в неделя предпочитат да седят пред телевизора".
"Дума" улавя и първите протестиращи срещу новите избори и изискването да се плаща депозит за участие. Изданието има предвид "емблематичните фигури на сиромахомилството" Йоло Денев и Сава Гърбузанов, които спретнаха под дъжда протест пред парламента.
Догодина гласуваме пък за 18 евродепутати, може и да са чужденци, отбелязва "Труд". Тези наши представители ще влязат в Европарламента от 2007.
За евродепутат оттогава ще може да се кандидатира всеки български или гражданин на ЕС над 21 г., който живее постоянно в страната ни. В надпреварата, уточняват експерти, не могат да участват държавни служители, български депутати, министри и затворници.
И като говорим за Европарламента, ден втори след като той ни даде зелена светлина, но след драматично гласуване, пресата анализира събитието, отреждайки заслуги и вини.
Милен Велчев споделя пред "Монитор", че е лобирал пред Шандор Чани, собственик на нашата ДСК. Чани убедил унгарските депутати да гласуват "за".
Соломон Паси заявява пред "Дневник", че вече виждаме "обетованата земя на хоризонта".
А сумата от 44,3 млрд. евро ще фигурира ли в предприсъединителния договор, пита изданието, като отговорът на външния министър е повече от дипломатичен:
"Това е оценката на ЕС до 2013 г., важното е, че ние пътувахме не 40 години към хоризонта, а само осем. Затова - пълен напред."
"Труд" разговаря с шефа на групата на ЕНП в Европарламента проф. Ханс-Герт Пьотеринг, който казва: "Ние ви разчистихме пътя за Европа". "Но не искахте да гласувате по приемането ни на 1 януари 2007 г.", контрира "Труд"; "Всичко е твърде сложно", отговаря г-н Пьотеринг и обяснява, че евродепутатите били срещу Съвета на министрите, който не им гарантирал контрол над бюджетната сфера.
Вестникът обаче продължава да гадае кой от българските колеги на Пьотеринг му е споделял за трудностите в селското ни стопанство. Сиреч има ли българи против България, пита се вестникът.
Да не търсим предатели, призовава социологът Андрей Райчев от страниците на "24 часа". Според него сега е моментът да си самоопресним чувствата и да не мислим, че влизаме на "Ура!" в ЕС.
Задачата е неимоверно сложна, пише социологът и пояснява:
"Когато през 1999 г. премиерът Иван Костов каза, че България си поставя за цел 2007 г., неговата (а и на мнозина други) реакция била: "Пак си поставяме смешно-нереалистични цели, за да си вдигнем цената. Сега сме първенци в региона и сякаш не помним разстановката от Студената война"."
За друг европейски скандал информира "Новинар": България е отказала 160 млн. евро за магистрала "Тракия", за да даде стопанисването на португалците.
И още скандали изплуват наяве: " Българин арестуван в САЩ за "Петролгейт", извежда "Труд".
Става дума за Людмил Дионисиев, бивш шеф на "Нефтохим", който участвал в корупционни схеми в сделки с режима на Саддам Хюсеин.
От сряда пък започват слушания в италианския сенат по "българската следа" в атентата срещу папата, пише "Монитор".
Германия ни предостави всички архиви на ЩаЗи, вчера те бяха оповестени и ще бъдат качени в интернет.
Пенсионираният италиански магистрат Импозимато пристига другата седмица в София, не е бил включен в италианската делегация с президента Чампи, за да не се прави лошо впечатление, пише "Монитор".
"24 часа" показва как сме посрещнали президента Чампи. Той е бил приет от Симеон Саксобургготски в личния му дом във Врана, като за целта на имота бил сложен официалния герб, изразяващ независимостта на българския народ и държава.
Саксобургготски впрочем е по първите страници на пресата с предизборни обещания: "Ниски данъци, високи пенсии", извежда "Труд".
Вестта е оповестена от "Стандарт" така: "Ще свалят само данъците на богатите. 19 % налог на месечен доход над 600 лв.%
Ставаме "балкански тигър", обещания за 8 % растеж, пише "Монитор?, а в "Пари" заглавието е: "НДСВ заложи на социалната въдица".
В същото време водата в София стана златна, обявява "Дума". Общинарите гласуваха 70% поскъпване от октомври.
Шок с цената на водата, отбелязва и "Стандарт". От октомври софиянци плащат по 1,44 лв. за кубик.
Седмичникът "Контрасти" е все пак обнадежден, че могат да върнат парите, надвзети за ток. Федерацията на потребителите изработила типова молба, която гражданите трябва да попълнят и подадат в съда. Това може да стане от 20 април във всички съдилища.
"168 часа" прави разследване на първите предизборни софри, с които ДПС търси да спечели ромите във Видинско - ракия, бира, кебапчета и кюфтета на корем.
Изданието прави анализ и на моментното състояние в другите политически лагери - в НДСВ царяла обща обида заради царски решения по листите, а в БСП най-много се вълнували от това, че техният лидер Сергей Станишев не е ходил войник и става ли тогава за премиер.
Казусът според изданието е сложен. Психологът проф. Петър Иванов заявява, че неотслужилият политик, особено премиер, би бил непълноценен, а според светският хроникьор Евгени Минчев смята, че "Мъж те прави мозъкът, а не казармата".
Проучване на "168 часа" показва, че Сергей Станишев не е съвсем бос във военното дело, доколкото през 2002 г. е посетил партизански землянки. А иначе безспорно Елена Йончева има по-голям опит, нали беше под куршумите в Ирак, пише "168 часа".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!