Огромни вълни от реките Арда и Марица и източване на преливащите язовири наводниха над 80 000 декара гръцка площ. От гръцка страна поискаха да се спре изпускането на вода от язовира Ивайловград. Според шефа на агенция "Води" Асен Личев гърците преувеличавали, допълва "Телеграф".
Колкото до ситуацията у нас - в цялата страна реки и язовири преливат. Обилното снеготопене, временно прекъснато от последния студ, напълни коритата им с огромни количества вода. От наводнения са заплашени селища и хиляди декари селскостопански земи, описва ситуацията "Труд".
За първи път президентът се възползва от правото си - Първанов лично предложи Желев за орден, извежда "24 часа". Първият демократично избран държавен глава ще получи "Стара планина" с лента за 70-годишнината си на 3 март, обяснява изданието.
Мотивите за предложението са извънредно големите заслуги на Желю Желев за създаването и укрепването на българската демокрация и за повишаването на авторитета на България, пише "Труд" и коментира:
"Доживяхме действащ президент да предложи за награждаване свой предшественик. За да станем част от цивилизованите европейци обаче е нужна още една решителна крачка - действащ премиер да предложи "Стара планина" за свой предшественик. Щото досега май само го предлага на прокуратурата."
"Гордея се с това, че в 13-вековната ни история може би аз съм първият държавен глава, който идва не по наследствен начин, не чрез заговори и преврати, не чрез въоръжено въстание или революция, не на щиковете на чужда армия, а чрез прекия вот на българския народ в условията на свободни и демократични избори", споделя самият Желю Желев в интервю за "Стандарт".
За най-голям неуспех чувствал провала на българския преход в икономическата му част, което коства здравето и живота на хиляди хора, отишли си преждевременно от този свят заради мизерията и отчаянието. И макар по конституция президентът да няма преки правомощия в икономическата област, Желев чувствал косвена вина.
Нов начин за набиране на средства измислят партиите. Пари за партиите по телефона, обявява "24 часа". Костов събира пари по телефона, допълва "Стандарт". Костов събира дарения от утре, нововремци - след месец.
За какво става дума? От 3 март всеки може да дари пари на партията на Костов с обаждане на спецтелефон. Постът се разкрива специално от БТК и ще работи един месец. Обаждането ще струва 99 ст. без ДДС. При позвъняване отсреща ще се чува: "С това обаждане вие подкрепихте ДСБ. Благодарим ви".
Хората на Костов няма да имат достъп до парите, уточнява "Стандарт". Те ще отиват директно по сметка на ПР фирмата, която ще организира кампанията им.
Костов на "Евровизия", предлага "24 часа" в коментара си: "Щом има съмнения за купени есемеси, ще има и съмнения за купени обаждания. Какво пречи някой да финансира стотици обаждания на няколко души. После и политическата сила финансирана, и парите препрани."
"Монитор" от своя страна отбелязва: "Костов и електоралното аморе".
И отново пределекторално - БСП надцака НДСВ с по-щедри обещания, обявява "Сега". Колкото до поредните обещания на Симеон Сакскобургготски, които вчерашната преса определи категорично като предизборни, "Труд" днес коментира така:
"Не е петмез, динена кора е. От приказките знам, че и царете лъготят като цървуланковци. Онзи ден на родения ни като цар премиер Сакскобургготски око не му мигна. Две преки останаха до изборите и човекът знае - обещанията трябва да са топли-топли."
"Идеята беше да представим на българския зрител цялата палитра от световното кино, до която той не може да се докосне при нормални обстоятелства" - така обяснява идеята за зараждането на "София филм фест" неговият директор Стефан Китанов в интервю за "Дневник" и допълва, че от друга страна тази политика имала за цел да представи новите български филми по възможно най-добрия начин по света.
Стана традиция да показваме ново българско кино пред специално поканени фестивални директори, селекционери на международни фестивали и представители на елитна кинопреса.
Колкото до акцентите в сегашното девето издание на феста, което започва на 4 март, това са филми като "Вера Дрейк" на Емир Костурица, филмите на Питър Грийнауей, панорамата на аржентинското кино.
Не трябва да се пропускат корейският филм "Самарянката" на Ким Ки-Дук и хонконгският "2046" на Уон Карвай, допълва Стефан Китанов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!