В коментара на "Експрес" се настоява, че "никоя трагедия не е съпоставима с лагерите на смъртта, понеже там жертвите са били подбирани. Войната винаги води до жестокости, но по случаен начин. В случая с лагерите на смъртта жестокостта е доктрина, метод, теория и избор.
"Аушвиц е чудовищен шедьовър на омразата", пише френският философ Янкелевич.
"Поен" публикува откъси от неизвестни и покъртителни изповеди на нацистки водачи от техните килии през 1946 г. Те са записани от съдебен психиатър, а книгата вижда бял свят едва в наши дни. От тези разговори става ясно, че нацистките лидери въобще не се разкайват за геноцида над евреите.
"Нувел обсерватьор" разказва още по-покъртителната история на "7-те джуджета от Аушвиц", закриляни от д-р Менгеле. Каква е била целта на тази селекция, не е ясно, пише изданието. Може би те да бъдат показвани по университети и по панаири, за да илюстрират "израждането на еврейската раса". А може Менгеле да е смятал, че след унищожението на евреите ще оцелеят само "неговите джуджета"...
Коментатор на "Фигаро магазин" настоява, че "паметта за унищожението на евреите в Европа показва едно - че цивилизацията е фина, твърде фина нишка сред бездната на варварството."
И към бедствието в Югоизточна Азия. Отново в репортаж на "Фигаро магазин" четем, че местните хора умоляват различните благотворителни организации да спрат да пристигат, защото няма къде да ги настаняват и изхвърлят оцелелите на улицата. Свръхизобилие от дипломати и благотворители...
"Пари мач" обаче е критичен към усилията на френската държава. Не е имало достатъчно информация за жертвите и все още няма интернет сайт с данни за изчезналите френски граждани. А това е задача на държавата.
Рони Броман, бивш президент на"Лекари без граници", заявява пред "Ве Ес Де", че все още не е разработена хуманитарна стратегия на намесата. Помощта не става ефикасна с дългосрочни и хаотични проекти за милиони долари. Нито с неуправляемата и неорганизирана вълна от дарения. Така на едно място има много помощи, а в други зони- почти нищо.
Същото казва и генералният секретар на католическа организация за борба с глада пред "Темоаняж кретиен".
"Курие ентернасионал" препечатва репортаж от "Ебдо", който излиза в Лозана. В него се описва хаоса в хуманитарните организации, които пристигат от 44 страни. А сред тях има всякакви - професионалисти, мошеници, аматьори.
Изданието разказва и за ислямистки доброволци, носещи на врата си медальони с лика на Бин Ладен. Имало е и оплаквания, че християнски благотворителни организации се занимавали с прозелитизъм, т.е. с привличане на вярващи. Слухове, които е трябвало да бъдат разследвани на място.
А в друг материал, препечатан от "Ню Йорк таймс", се описва какво се случва в Хондурас шест години след урагана Мич.
Хондурасците са повече от обидени: обещаните за възстановяването пари не идват. Хуманитарните организации се оттеглиха, а възстановяването на пострадалите селища така и не се извърши, отбелязва изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!