Става дума за палача на Ивайло Лазов и Георги Кепов, допълва изданието. За него САЩ даваха 10 млн. долара награда. За да потвърди достоверността на информацията, "Труд" припомня, че изданието "Ал Баян", което съобщи за ареста на Заркауи, бе и първата медия, която оповести за залавянето на Саддам Хюсеин.
У нас - не преглеждат болни. Причината е, че сменят кода на диагнозите, хаос в поликлиниките, здравната каса обещава ред от февруари, обяснява "24 часа". Личните лекари отказвали талон за специалист, изследвания и физиотерапия. Така че единствените два варианта за пациентите са или сами да си плащат, или да спрат лечението си.
От здравната каса контрират, че имало достатъчно направления и лекарите не би трябвало да ги отказват. Хаосът се дължал на преминаването към 10-ата международна класификация на болестите. Това означавало нови кодове, които се вписват в талоните и в момента се преминавало към тях в софтуера на личните лекари и аптеките.
България и Румъния трябва да докажат, че са готови за ЕС. Това е акцентът, който "Монитор" извежда от статията на еврокомисаря по разширяването Оли Рен за "Файненшъл таймс". "Монитор" и "Пари" препечатат пълния текст.
"Един от приоритетите ми като еврокомисар по разширяването е да се уверя, че всички страни, които чакат за членство - като започнем с България и Румъния, - са наистина способни да изпълняват ангажиментите, поети при преговорите за присъединяване. Не е от полза нито за ЕС, нито за новата членка, ако се окаже, че тя не може да се справи със строгите изисквания на членството", категоричен е Оли Рен.
Колкото до готовността на България и по-специално на нейната съдебна система - България влиза в ЕС, Темида остава вън, анализира един твърде възможен сценарий от Брюксел "Пари". И допълва, че е известна първата предпазна клауза, според която членството ни може да бъде забавено с една година, ако не изпълняваме ангажиментите.
Има обаче и втора клауза. Тя е съвсем реална и приложима в настоящата ситуация на преговорния ни процес и се отнася само и единствено до съдебната система, допълва изданието. Без промяна в статуквото на Темида и в резултатите от противодействието на мафията, дори и да влезем в ЕС, дълго ще бъдем унижавани с процедурни пречки като непризнаване на съдените ни решения в останалите държави членки и подлагане на множество протяжни процедури, пише вестникът.
Колкото до местното ни самоуправление. Порочното разпределение на европейските фондове рискува не толкова да попречи на членството на страната в ЕС, колкото да усложни появата на модел на равномерно, свободно местно развитие, анализира "Дневник". Затова може отново в бъдещ момент да се окаже, че чрез други европейски политики като тази за конкурентната икономика, да трябва да търсим външни партньори за разбиването на подобни мрежи.
Още не сме в ЕС, но обещанията вече започват: "Влезте в ЕС и ви заливаме с инвестиции" - това било посланието на Корея според "24 часа". Страната изчаквала 2007 г. и тогава към нас щели да потекат инвестиции.
Това обещали корейският премиер и министърът на външните работи и търговията по време на посещението на председателя на Народното събрание Огнян Герджиков в Корея, допълва изданието. А иначе Герджиков щял да показва тракийското съкровище в Сеул, отбелязва от своя страна "Новинар".
Европа обаче, и по-конкретно Великобритания, се страхува от нас. Британците се страхуват от българи и турски имигранти, които могат да залеят страната им в процеса на евроинтеграция, обявява "Стандарт", като се позовава на статия в "Гардиън".
София най-накрая сменя табелите с европейски, отбеляза "Сега". Столичната община ще смени всички табели на улици, туристически обекти и номерацията на блоковете и къщите. Екип от Националната художествена академия е спечелил конкурса за проект. Сега столицата ни е сред малкото в Европа, където повечето табели са неразбираеми за чужденци, уточнява изданието.