И сега се връщаме към злободневните теми. Филмчета без хепиенд учат властта да не взема, обявява новото намерение за борба с корупцията "24 часа". След значителния спад през март корупцията се връща на нивата си от 2003 г., отбелязва вестникът като се позовава на данни от "Коалиция 2000" и "Витоша рисърч".
Заглавието на "Труд" обаче дава друга информация - корупцията била намаляла, отбелязва изданието. Намаляла или не обаче с нея ще се борят с пет филмчета, всяко с продължителност от по 10 минути. Те (заедно с лекции по интернет) щели да учат служителите от администрацията да не се поддават на корупция. Образователният курс е подготвен от европейската антикорпуционна програма СИГМА.
Филмчетата са интерактивни и по време на гледането чиновниците ще могат да задават въпроси. Освен това те са и с отворен край и така могат да се слушат различните разсъждения за рушвета на анимационните герои. Ами очевидно най-важното изкуство за властта е киното, коментира "24 часа". А най-изкусното й умение е да се облажва. И така логично се стигало до синкретичността на двете.
Пита се в задачата - колко филма и с каква продължителност и финални внушения са необходими, за да преборят корупцията в по-високите етажи и кабинети на властта. Там, където например се решава една пътна магистрала да бъде отдадена на концесия на чужда фирма без никакъв конкурс. Защото сумата на корупционните сделки у нас се вдига. Но тя остава зад кадър, отбелязва изданието.
Харалд Киндерман, посланик на Германия у нас, предупреждава в интервю за "Монитор" и "24 часа", че съдебната ни система работела за групировките. Според него жестоката конкуренция в ЕС дава на България големи шансове, но има и рискове.
"Мога да ви дам само съвет - не влизайте в ЕС със слаба правосъдна система! Тогава ще имате големи трудности, защото няма да сте конкурентноспособни", допълва Харалд Киндерман.
И това, за което още от сега е почти сигурно, че няма да успеем да постигнем - отказват ни кирилицата върху евробанкнотите, обявява "Монитор". Европейската комисия и Европейската централна банка най-вероятно ще ни откажат на евробанкнотите да се изпише "евро" на кирилица. А подобен прецедент вече има - Гърция успя в своето начинание и на банкнотите името на валутата е изписано и на гръцки. Според самата Гърция няма технически проблем на еврото да има славянски букви, отбелязва "Монитор".
Въпреки това съществували множество аргументи срещу подобно решение. Най-вече - това би струвало прекалено скъпо на Европейската централна банка, защото ще е необходимо не само да се променя дизайна и да се печатат нови банкноти. Трябвало освен това да се вложат средства в провеждането на информационна програма не само в страните от ЕС, но и в целия свят.
Целта на подобна програма е да обясни на хората, че новите пари, на които има надпис на кирилица не са фалшиви и вършат същата работа като старите, уточнява "Монитор". Станишев пък изненада със съмнения, че членството в ЕС е скъпо, отбелязва "Дневник".
И едно разкритие със задна дата - службите ни опитали да убият французин през 70-те, обявява "24 часа", като се позовава на публикация на френския "Експрес". Българските тайни служби се опитали да вкарат капсула с отрова в тялото на французин. Опитът за покушение станал в София. Това твърди бившият агент на френското разузнаване Клод Фор. А "24 часа" отбелязва - така репетирали за покушението срещу Георги Марков.
Срещу всякакви престъпления пък е насочена следващата кампания на полицията. Полицията тръгва на коледна хайка, обявява "Виж". Служителите на реда ще проверяват стотици пазари, търговски обекти и заведения.
Екскурзиите по Коледа на отчет в полицията, пише "Стандарт". Целта е да се избегнат пътувания с неизправни автобуси и други нередности, от които може да се стигне до инциденти.
Ако пък до този момент сте се колебали дали има Дядо Коледа, "24 часа" изброява 10 математически причини, поради които той не може да съществува.
Доказателствата тръгват от факта, че никой от познатите видове северен елен не може да лети, минават през факта, че Дядо Коледа раздава подаръци само на християнските деца и свършват с математическото изчисление, че за да носи шейната от 378 000 т подаръци, изчислени на свой ред според броя домакинства по света, са му необходими 216 000 елена, за да носят товара.
И все пак децата знаят, че той съществува. Защото каква би била Коледа без Дядо Коледа!
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!