Изданието подканва читателите си да си представят Жак Дерида като странстващ проповедник на философията, в чиято интелектуална и литературна центрофуга, попадаха всякакви понятия и провокираха събития.
В интервю, дадено някога пред "Поен", "най-коментираният и превеждан философ" заявява:
"Нашето отношение към другия е канибалско. Желанието е такова, словото - също. Това, което се прави с животните в кланиците ми изглежда направо немислимо.
В Средновековието животните дори са били съдени публично - екзекутирали са свине, отлъчвали са мухи. Днес убиват животното, без са го съдят.
Адорно казва, че презрението, с което философите говорят за животното, е в основата на фашизма. В моите очи обидите срещу животните са от същото естество, както срещу материалистите, евреите и жените!"
"Фигаро магазин" определя Дерида като един от най-изтънчените екзегети на нашето време.
"Курие ентернасионал" препечатва статия от "Ню Йорк таймс, в която се признава, че философът революционизира традиционните методи за четене на литературни творби в САЩ.
А испанският "А Бе Це" пита кой след смъртта на Дерида ще деконструира неговите собствени творби?
"Нувел обсерватьор" посвещава броя си на един друг проблем - дискриминацията, която е в основата на проблемите ни с исляма. Дори някой арабин да има добро образование, той пак остава извън администрацията, твърди изданието.
"Темоаняж кретиен" се спира на проблемите на мюсюлманите в САЩ, където три години след 11 септември продължават да бъдат гледани с подозрение.
Според статистики 10-20 000 пакистанци е трябвало да напуснат квартала на Двете кули в Ню Йорк вследствие на строги мерки.
Сбогом на афганистански ресторант, фризьорски салон, бижутерия... Мустафа, един от тях, е закачил американското знаме на огледалцето на своето такси. Някои като него го правят от убеждение, други - по принуда.
"Монд 2" отделя много място на един американски пастор, който през октомври 1964 г. получи Нобелова награда за мир - Мартин Лутер Кинг. Неговата битка спря сегрегацията. Въпреки че четири десетилетия по-късно 25% от афроамериканците живеят под прага на бедността, а 20% нямат застраховка срещу болест, отбелязва изданието.
Нашите медикаменти опасни ли са, пита "Пелрен", връщайки се към тестове на антибиотици, изпращани за страните от Третия свят.
"Канар Аншене" също следи темата, защото става ясно, че сред дарените в Судан медикаменти, фигурират и стимуланти за апетита и хапчета срещу холестерол (колко подходящо!).
"Експрес" съобщава, че французите са световни шампиони по употребата на антибиотици.
"Журнал дьо диманш" публикува репортаж от Дания, където е най-голямата банка за сперматозоиди в света. Тя залага върху определени качества на донорите - високи, руси и синеоки.
А читателят научава, че в САЩ човешките сперматозоиди са стока, която се продава и по интернет. "Ню Йорк таймс" дори говори за "МакДоналдс по разпространението на сперма".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!