"Оръжието на новата война в Ирак - взимането на заложници" е темата на първа страница и на "Монд". "Хуманитари" или журналисти - всички тези социални работници пречат, защото дават човешко лице на Запада, пише "Нор Еклер".
Не трябва да отвръщаме поглед от Ирак, не трябва след няколко дни на национално единство забравата да го замести, призовава "Л`Ест Репюбликен".
"Уест Франс" пък се пита как да информираме, без да предоставяме трибуна на терористите и без да провокираме по-големи рискове за отвлечените? Има повече от 20 убити от отвлечените в Ирак чужденци, пише още изданието, но всъщност целият иракски народ е взет за заложник.
Отвличането се превръща в оръжие за масово поразяване, смята "Дофине Либере". В оръжие за масово психологическо поразяване, уточнява "Репюблик дю Сантр".
Иракският конфликт отново се разгоря, и то не само в областите, където се водят сражения, но и на дипломатическия паркет, отбелязва австрийският вестник "Ди Пресе".
Точно преди ежегодната есенна сесия на Общото събрание на ООН в Ню Йорк и на средата на предизборната борба в САЩ генералният секретар на ООН Кофи Анан доля масло в огъня. След няколко въпроса в интервю за Би Би Си той се почувства принуден да заклейми войната в Ирак като незаконна.
Изказването му предизвика остра полемика, която е в състояние да влоши още повече и без това лошите отношения между САЩ и ООН. Същата тема коментира и "Куриер интернационал". Изданието преразказва косвената полемика между генералния секретар на ООН и американския президент по повод законността на войната в Ирак.
"Аз съм един от тези, които вярват, че трябваше да има втора резолюция, която да дава зелена светлина за военна операция срещу режима на Саддам Хюсеин", каза Анан.
Джордж Буш на свой ред отбеляза, че ООН е гласувала в полза на военната интервенция в Ирак, приемайки през ноември 2002 г. резолюцията, в която се посочват "сериозни последици", които биха могли да настъпят при неизпълнение на резолюция 1441 на Съвета за сигурност.
Буш получи подкрепата на редица държави съюзници на САЩ в Ирак, сред които Великобритания, Япония, Австралия и България - всички те заявиха, че войната в Ирак е била законна и абсолютно оправдана, заключава изданието.
Португалия отбеляза, че думите на генералния секретар са неправилно интерпретирани. Пет от основните съюзници на Вашингтон в Ирак отхвърлиха обвиненията за незаконност на войната, пише френският вестник "Фигаро".
Крайно песимистичен доклад на американското разузнаване за ситуацията в Ирак, който предупреждава за евентуална гражданска война, внася поредните съмнения, че администрацията на президента Джордж Буш ще успее да осъществи своите планове за възстановяване на арабската държава, пише британският вестник "Индипендънт".
Целта сега е на всяка цена да се проведат изборите в Ирак, насрочени за месец януари, а след това да се мисли за понататъшното възстановяване на страната, посочва "Крисчън Сайънс Монитър".
За доклада на американското разузнаване пише и "Интернешънъл Хералд Трибюн". Демократите настояха администрацията на президента Буш веднага да разсекрети документа и да го направи публично достояние.
В Германия председателката на германския опозиционен Християндемократически съюз Ангела Меркел се опитва да постигне мнозинство в ЕС срещу пълноправното членство на Турция, пише "Ди Велт".
В писмо до християндемократическите и консервативните премиери и партийни лидери в ЕС тя обяснява концепцията на партията й. Сред адресатите са италианският премиер Силвио Берлускони, австрийският канцлер Волфганг Шусел, френският министър-председател Жан-Пиер Рафарен, холандският премиер Ян-Петер Балкененде, португалският Педро Лопес, гръцкият Костас Караманлис и естонският Юхан Партс.
В Брюксел предложението на Меркел бе посрещнато с учудване. Люксембургският премиер Жан-Клод Юнкер внимателно се дистанцира. Турция има статут на кандидат от пет години. Вече е прекалено късно на страната да бъде предлагано стратегическо партньорство.
За първи път президентът на САЩ рязко разкритикува руския си колега Владимир Путин, пише "Независимая газета". Дипломати от двете страни на океана признават, че досега не си спомнят американски държавен глава да е отправял подобни критики към Кремъл.
От самото начало на президентския мандат на Буш между него и Путин се установиха приятелски и топли отношения, посочва изданието. Преди три години държавният глава на САЩ дори призна, че е успял "да разбере душата на руския президент".
Натискът срещу средствата за масова информация, нарушаването на човешките права в Русия, ситуацията в Чечения и последните планове за реформи в системата на държавната власт принудиха Държавния департамент да изкаже своята позиция. Реакцията на Буш се очакваше от много хора в САЩ, тъй като напоследък той е подложен на сериозна критика по редица въпроси и това може да навреди на предизборната му кампания, посочва "Независимая газета".
Джордж Буш се нуждаеше от два дни, за да осмисли плановете на Владимир Путин за реформиране на системата на държавната власт в Русия, пише в днешния си брой вестник "Комерсант". Редица международни наблюдатели алармират, че може да се стигне до сериозно охлаждане в отношенията между Вашингтон и Москва.
Речта, която руският президент Владимир Путин произнесе на разширеното правителствено заседание в понеделник беше морално кощунствена, юридически неграмотна и политически разрушителна, коментира "Москоу таймс".
Плановете на Путин да превърне Русия в унитарна държава и да се укрепи съществуващият личен режим отдавна събираха прах на бюрата на чиновниците. Изданието посочва, че Путин е използвал случилото се в Беслан, за да ги включи към антитерористичните мерки.
Вестникът посочва, че процедурата за избиране на губернаторите, предложена от руския президент, противоречи на Конституцията на страната.
Никъде в основния руски закон не е записано, че президентът сам назначава губернаторите. Ако Путин разшири своите пълномощия, както той планира да направи, това би било държавен преврат, отбелязва "Москоу таймс".
Във всеки случай, опитите за превръщане на федерацията в унитарна държава при наличието на една мултиетническа страна като Русия, си е чисто самоубийство, допълва изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!