За да озапти лудите глави по родните шосета, вчера парламентът вдигна ударно глобите за пътните прегрешения. С промените в Закона за движение по пътищата се завишават санкциите за нарушения, които най-често водят до катастрофи, уточнява "Труд".
"Е, треперете шофьори! Строги, но справедливи санкции ще споходят онези от вас, дръзнали да си разиграват коня, пардон колата, на пътя. Прогресът в глобоналагането обаче със сигурност ще повиши и материалното благополучие на униформените със стоп-палки", предрича вестникът.
Катаджиите предприеха хитра тактика - да лансират идеи, с които психически да притискат шофьорите. Затова "Труд" прави класация на 10-те най-щури идеи, които не прескочиха прага на Народното събрание.
Сред тях са глоба за дама шофьор, която кара с токчета, по-големи от 10 см. Псувня, клаксон или присветване с фарове да се наказвали с до две години затвор за хулиганство и тормоз. Както и предложението младежите между 18 и 20 г., които са взели шофьорска книжка, през първите две години да карат само по маршрут, определен от градската служба на КАТ.
За младежите пък, които се чудят какво ще правят след като завършат училище - "Бизнесът ще поръчва студенти и ученици", разкрива "24 часа".
Бизнесът бил този, който трябвало да определи какви студенти и ученици да се обучават у нас. Те трябва да определят какви кадри са им необходими, за да се съобрази с желанията ми Министерството на образованието, цитира изданието просветния министър Игор Дамянов.
А иначе тепърва ще става ясно възможен ли е пазарен принцип в образованието, отбелязва "Дневник". На горките първокласници пък им е твърде рано ставането за училището - илюстрацията прави "24 часа" със серия от снимки, показващи масовата прозявка на дечицата, строени с букети на първия учебен ден.
Под строй пък политиците отбелязаха 15-ти септември по различни училища. Рекордьор е Николай Василев, успял да открие учебната година в осем различни училища.
А през това време е необходимо правителството да брани 150-те лв. учтиво, но твърдо, категоричен е социологът Кънчо Стойчев. В анализ за "24 часа" той задава въпроса: "Прав ли е МВФ като не се съгласява с предложението на Милен Велчев минималната работна заплата у нас да стане 150 лв.?".
От чисто формална гледна точка - да. Но светът не се опира само на формалните разсъждения, а на реални действия. България е страшно изостанала в областта на минималното възнаграждение.
Страната ни за първи път има възможността да направи по- решителна стъпка в това отношение, защото едно увеличаване на минималните доходи с 30 лв. всъщност представлява 25% увеличение.
Чиновниците обаче просто следват формулите. И в техните глави се върти само 10% - каквото и да се увеличава да е с 10%. 25% увеличение вече си е шоково за тях. А очакването, че вдигането на минималната заплата ще увеличи дисбаланса във вноса - ами нека не забравяме за кои социални слоеве говорим, отбелязва Кънчо Стойчев.
И да не забравяме това, че човек, който досега е взимал 120 лв., надали когато му дадат 150 лв. заплата ще тръгне да си купува мерцедес.
Това, че ще сме от бедните в Европа, е ясно като бял ден, коментира от своя страна "Стандарт". Затова трябва да си плюем на ръцете, за да не станем и по-бедни.