А иначе с 8000 по-малко са първолаците тази година, изчислява изданието. По един първокласник пък влиза днес за първи път в три училища в шуменско. Децата ще учат в слети паралелки заедно с по-големи ученици.
За по-голяма сигурност охраната във всички училища ще бъде засилена, отбелязва "24 часа".
Блузките с голи гърбове, показването на пъпчета и силният грим ще бъдат забранени в езиковата гимназия в Благоевград. Днес учителите щели да предупредят родителите за новите правила за обличане, разкрива "Труд". Ще има и протести пред кметството, тъй като някои от класовете ще учат в мазето.
Но какво значи днес да си образован, пита "24 часа". Защото учебната година започна и 64 125 деца влизат за първи път в клас. Те ще прекарат там 12 години, за да научат буквите, таблицата за умножение и къде е Стара планина. Стотици часове от живота им ще бъдат посветени на зазубряне.
А всъщност това, което е било важно през 1950 г., е различно от това, което ще бъде важно през 2016 г., когато тези първокласници завършат училище. Образованието ни обаче е подчинено на същите приоритети, както и преди 60 години.
Никой не пита гражданите какво искат да учат и те трябва да се съобразяват с мухлясалите критерии в българското училище. Като например децата им да учат в часовете да придобиват стругарски умения, като стругове вече не стържат по нашите фабрики, а в Европа ги управляват с компютри.
Дали обаче децата ни учат компютри и как учат поне един западен език е отделен въпрос. Но ако тази система не се промени, ще си стоим болнави, неразбрани, метафорични, заключава "24 часа".
А как се опитваме да я променим ли - ами с учебниците, с някоя фолкприма, която се мъдри в буквара, който се подава от чантата на бедните първолаци, отбелязва "Виж".
Новите издания на учебниците изобилствали от некнижовен език и неуместни текстове. Като например при въпроса "Колко пъти прозвучава първата мелодия в началото на Менуета?" следват изброените възможности: а) веднъж; б) дваж; в) триж. Не е ясно, кой казва вече триж, а не три пъти, но това е отделен въпрос.
Или част от указанието в учителското помагало: "Урочето подсказва, че пъпът на тази страница е запознаването с гъдулката". Или пък питането към учениците в един учебник: "Кой може да изброи най-много начини, по които можем да съсипем българските красоти?".
За да усетят по-добре първия учебен ден, ученици извиха опашки пред кабинетите на джипитата си и висяха цял ден да ги прегледат за въшки, отбелязва от своя страна "Стандарт". Въпреки всичко: Честит 15-и септември и наслука, първолаци!
Париж пък ни залива с учители по френски, обявява "24 часа". План за разпространение на френския език в 10-те нови членки на ЕС, България и Румъния прие френското правителство.
Първият етап включва учители да се срещат с външния министър на Франция Мишел Барние. Вторият етап, който ще започне след три години, включва обучение и пращане на 2000 преподаватели в 12-те страни.
Вестникът обяснява и една от основните причини, довела до решението - последното разширяване на ЕС е задълбочило още повече пропастта между френския и английския език. А в новата Европейска комисия комисарите, говорещи руски, са повече от тези, с правилен френски език.
Иначе, отбелязва изданието, на срещата си в Испания лидерите на Испания, Франция и Германия заявиха, че ще подкрепят усилията на България и Румъния за членство в ЕС.
Токио пък праща телефонен началник за посланик, пише "24 часа". След това заглавие следва и уточнението, че нов шеф на мисията си има и Франция. Това е Ив Сен-Жур, който е дипломат от кариерата и специалист по Латинска Америка. Последният му пост е съветник на министъра на външните работи, допълва изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!