Средно по двама американски войници загиват всеки ден в Ирак, а символичната цифра от 1000 убити скоро ще бъде достигната, пише "Ве Ес Де". Седмичникът се спира и на отклоняването на средства в "Иракгейт" и посочва, че бившият граждански администратор на Ирак Пол Бремър е обвинен в прахосване на близо 9 млрд. долара. Всъщност тези пари са дошли от продажбата на иракски петрол и от излишъците по програмата на ООН "Петрол срещу храни".
"Поен" пък посвещава цели четири страници на Дик Чейни, човекът, който може да доведе до загуба на Буш на изборите. Вицепрезидентът е подозиран в съмнителни бизнесотношения, а войнствената му арогантност само подхранва полемиката.
№2 в Белия дом е бил в продължение на пет години шеф на гиганта "Халибъртън", припомня изданието. Компанията взе лъвския пай в Ирак. Фирмата е сключила множество договори на стойност около 18 млрд. долара за възстановяването на страната и за логистична подкрепа на американските войски. А това е доста повече от която и да било друга американска компания.
"Куриер Ентернасионал" препечатва материал от седмичника от Манхатън "Вилидж войс". В него се търси отговор защо американците от средната класа толкова благоговеят пред президента си.
Военен консерватор от Алабама е на мнение, че Джордж Буш е "смел тип". Освен това той се бори усилено със СПИН-а в Африка. Само че две години след обещанието си, Буш е отпуснал едва 2% от парите, предназначени за анти-СПИН борбата, коментира "Вилидж Войс".
Пред "Нувел Обсерватьор" кандидатът за президент на САЩ Джон Кери обяснява защо толкова критикува съперника си. Първо, защото той не спази предизборните си обещания. Вместо това екипът му намали бюджета за образованието, за да мобилизира всички налични долари с цел намаляване на данъците на най-богатите.
С други думи федералното правителство дава повече на тези, които и без това са пред останалите, четем в изданието. В заключение кандидатът за президент на демократите обещава да изпълни поетите от Джордж Буш обещания, ако спечели президентските избори през есента.
Седмичната френска преса отделя нужното внимание и на олимпийските игри, които приключват. Но акцентът не e толкова върху спортните постижения, колкото върху допинг скандалите.
"Мариан" посочва, че забранените вещества са осъждани от морална и спортна гледна точка, а самите смеси са определени като достойни за Франкенщайн.
"Нямат място крадците на медали и тези, които погубват здравето", подчертава изданието, според което допингът е смъртна заплаха за спорта на високо равнище и олимпийската надежда.
"Юманите Ебдо" разглежда класирането по медали и се пита къде отиде спортният универсализъм. Наблюдението на седмичника е, че искрите, които прехвърчаха между Запада и Изтока по време на Студената война, сега са продължени от съперничество между страните от Г8. Именно те са си разпределили първите 11 места, където са се вклинили единствено Китай, Австралия, Румъния и Украйна.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!