"Имотите - новите български пирамиди", четем на челото на "Политика". "Капитал" е избрал за своя тема на броя черното злато, формулирана "Бизнесът в режим "скъп петрол".
"168 часа" разкрива за почивката на министър Валентин Церовски в Атина от 20 до 29 август. Министърът спи в луксозни хотели, има на разположение лимузина с шофьор, водят го на обеди и вечери, посещава Акропола и гледа без пари олимпийски състезания със сина си. Всичко това го прави на разноски на гръцка фирма спонсор. Церовски не казва кой му плаща.
После вероятно той и Василев, който пък замина за Атина в сряда, вероятно ще трябва да се отблагодарят по някакъв начин на спонсорите си, които имат сериозни интереси в България, коментира седмичника. Случайно или не спонсорите са точно в ресорите на министрите - транспорт, нефтопроводи и телекомуникации.
За новите български пирамиди, пише "Политика". Вестникът обобщава ситуацията с имотите така - купувачи дават по 1100 евро на кв.м. застроена площ "на зелено". Наемите падат. Има опасност балонът да се спука.
Изданието прави интересно сравнение, според което се оказва, че един софийски офис струва колкото цял американски град. Недвижимите имоти у нас са надценени двойно. Брокери обаче твърдят, че цените следват пазарната логика.
Бизнесът с жилища в момента е подвластен на емоции, които изкуствено завишават цените, твърдят експерти. Като главен виновник за масовата истерия, сравнявана с треската в Клондайк през ХІХ в., са сочени банките, които са отпушили ипотечното кредитиране до крайност.
Проблемът е, че наемите падат, а това би трябвало да означава и падане на цената на земята. В България обаче подобно нещо не се забелязва, казва пред "Политика" финансистът Емил Хърсев. Следователно съществува непазарна ситуация на ценообразуване, а докога ще трае тя, специалистът не се наема да прогнозира.
Според друг негов колега тенденцията е пазарът да тръгне да се успокоява, като се запази средногодишен ръст от 10 - 12% до влизането ни в ЕС през 2007 г.
"Капитал" нашироко обяснява за друга опасност, надвиснала над страна ни. Тя е свързана с нервността на петролните пазари и чупенето на рекорд след рекорд на цената за барел.
Вестникът размишлява какво вълнува хората. Едва ли това е котировката на барел суров петрол, защото не го наливаме в резервоарите на колите си.
"Капитал" обяснява как скъпият петрол ще се отрази на инфлацията, търговския дефицит и икономическия растеж в анализ, озаглавен "Тризъбецът на петролната заплаха". Изданието добавя, че бизнесът преминава в режим "скъп петрол". Транспортните, торовите и експортно ориентираните фирми са изправени пред сериозни промени в калкулациите, информира вестникът.
Седмичната преса пише и за ходовете преди началото на новия политически сезон. "Капитал" очаква активизиране на опозицията. Дали лятната летаргия ще се запази и в оставащите месеци до парламентарните избори, или ще се трансформира в обществена активност зависи от управленските, политическите и лидерските усилия, коментира изданието.
Стимулите за политическо и обществено раздвижване, от своя страна, могат да се открият в две посоки. Първата е поведението на опозиционните партии, а втората - промени в правителствения екип.
"168" също има своя версия за случващото се зад кулисите. Драмата за БСП според седмичника вече не е кой да бъде премиер, а дали да се оттегли подкрепата за Георги Първанов за втори президентски мандат. Източници от "Позитано" 20 твърдят, че един от възможните варианти е да се сключи сделка между председателя на столетницата Сергей Станишев и премиера Симеон Сакскобургготски.
А формулата й е такава: Станишев - премиер, Симеон - президент. "168 часа" отбелязва, че изолирането на Първанов ще е трудно, защото електоратът на БСП трудно ще възприеме подобна инициатива - да гласува за бивш цар и премиер на правителство, което партията е критикувала.
А иначе в БСП няма жив партиен секретар бе амбиции за депутат, продължава темата вестникът. Соцкадрите отказвали да вършат само черната работа, а искали да са бели хора в парламента.
Подобна тенденция се забелязва и в жълтото пространство. Под заглавие "Местни лидерчета се напъват да влязат в парламента" "168 часа" цитира жълти координатори и активисти, които са категорични, че е дошъл редът им да седнат в Народното събрание.
"Десницата с общи листи на изборите", продължава политическата разходка изданието. Сините по места обаче били на нож срещу парашутистите на "Раковски" 134.
Възможно е също така Надежда Михайлова да блъфира с общите листи. Със сигурност тя е надушила, че в провинцията ври и кипи, смята "168 часа". Номерът с обединението означава, че листите ще се договарят в София между големите лидери. В крайна сметка те може и да не се разберат, но Михайлова ще си запази правото на контрол на своя дял в тях.
Дори и резултатът от изборите да е плачевен, синята лидерка ще диктува партийните правила вече и в парламента и никой няма да може да си позволи да й поиска оставката от лидерския пост, завършва седмичникът.
"168 часа" дооформя политическата картина и със случващото се в ДПС. Там се борят с доноси, а голямата цел е да се попадне напред в кърджалийската листа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!