Решението е шокиращо, коментира "Сега" и твърди, че е недопустимо синдикален лидер да подклажда расистки идеи. Представители на правозащитни организации направо не могат да повярват, че толкова расистка идея може да бъде лансирана в България през 21-ви век.
"Ромската работа става циганска работа", отбелязва "Дума" във водещото си заглавие. Изданието цитира и изказване на д-р Тренчев, че предложението му било добре обмислено. Според лидера на КТ "Подкрепа" то било начин в рамките на "умерения патриотизъм да се потърси отпор на мургавите, на голямото излагане навън, с което те трасират светлия път към ЕС".
"24 часа" посвещава цели две страници на идеята на доктора синдикалист за гвардия срещу айдуците, защото "флиртът с мургавите е опасен". И ги гарнира със заглавия като: "От 100 бебета у нас, 76 са от малцинството", "812 селища станали цигански" и "Ромче пада от 4-тия етаж, нищо му няма".
"Сега" търси за мнение правозащитниците. Маргарита Илиева от Българския Хелзински комитет (БХК) определя идеята на Тренчев като "шокираща, расистка и несъвместима с цивилизованото общество".
Д-р Антонина Желязкова също е изумена: "От много години познавам д-р Тренчев и не мога да повярвам, че е могъл така да формулира идеята си. Национална гвардия няма да помогне."
Когато тръгнат с коловете, с озлоблението на своята нищета, те ще разкатаят гвардията. Омръзнало ми е да бия камбаната на тревогата, споделя Антонина Желязков. Според нея огромна бездна започва да разделя хората в България.
Стотици полицаи са с присъди, научаваме от "Труд". Констатацията е на ген. Веселин Пенгезов, председател на Военноапелативния съд.
Престъпността сред самите полицаи не намалява, а нараства. 369 полицаи са били осъдени само през последната година и половина. Става дума не само за корупция, но и за неправомерно насилие спрямо гражданите, за чувството за ненаказуемост на "пазителите на закона", което поражда сериозни проблеми в обществото.
"24 часа" и "Стандарт" отбелязват, че вече има арести по показния разстрел на Бай Миле. Според "Стандарт" въпросният Милчо Бонев е ликвидиран, ако не от бивши полицаи, със сигурност от син на старшина. В убийството е участвала наша банда автокрадци, действала в Испания, допълва "24 часа".
А наясно ли сме със заплахите, които сами създаваме във външната си политика, се пита в. "Пари" в анализ, озаглавен: "Паси е опасен". В публикацията се настоява, че Соломон Паси не само се старае, но и се престарава пред американците, за да се стигне до гафа, в който пък премиерът на България да се отрича от "българското авторство" на идеята да не се преговаря с терористите.
Някои намекват, че външната ни политика служи не на България, а на бъдещата международна кариера на Паси. "Вярно е, че Соломон Паси има каузи и ги отстоява докрай - отбелязва "Пари". - Негова е заслугата България да бъде атлантическа. Но ние няма да ставаме 52-ри щат, а европриоритетът се изплъзва на сегашния външен министър."
В анализ за "Монитор" политологът Кирил Дрезов от университета в Кийл, Великобритания, настоява, че и други инициативи на Паси няма да се харесат на европейските страни.
Според него външният ни министър иска да смени акцентите в работата на ОССЕ и да ги насочи в синхрон с интересите на НАТО, изпращайки наблюдатели в Афганистан. И тази дейност на г-н Паси не може да не срещне отпора на Франция и Германия, които се противопоставят тъкмо на такова глобализиране, коментира Дрезов.
В същото време пресата се спира и на друг приоритет на нашата дипломация - либийското дело. Още не можем да уредим отделна килия на нашите сестри, пише "24 часа". А "Монитор" направо пише за психотерор над тях, за заплахи в затвора "Джудейда", където затворнички ги замервали с боклуци.
А покрай важни теми в пресата като отчуждаването на земи за строежа на "Дунав мост 2" ("Пари"), анализите как поскъпването на петрола ще се отрази на цените ("Монитор") и съсипването на реколтата от плодове и зеленчуци заради дъждовете ("Дневник"), в българската култура кипи съществен спор: да връщат или не званията "заслужил артист" и "народен артист".
Министерството на културата се е обърнало към творците за предложения относно отличията. Идеята е лансирана от композитора Александър Йосифов, но била силно присърце на проф. Абрашев. И не само на него, защото и министърът на спорта Лучано е написал наредба, с която иска да връща званията "майстор на спорта", "заслужил майстор на спорта" и "заслужил треньор".
"24 часа" се обръща към известни актьори като Калоянчев, които си искат привилегията, но заедно с парите за "н.а." ("народен артист"). Петър Слабаков обаче пита колегите си дали някои не се срамуват от това, като се има предвид как Живков е раздавал званията.
Самият проф. Абрашев искал да получи званието "з.а." ("заслужил артист"). Но дебатът внезапно стихва, заглушен от моторна резачка, четем на първа страница в "Труд".
"Културната чиновничка" Агнес Зашева била подгонена от работник в ботаническата градина в Балчик. Г-жа Зашева искала той да спре работа, защото изтъкнати дейци (включително Абрашев-младши) си почивали от напрегнат творчески труд, но несъзнателни лица почиствали градината.
След което, ако се съди по пресата, се посипали заплахи за "разфасоване" и остри спорове между главния секретар на културното министерство и директорката на градината, но така навлизаме в "криминалната хроника".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!