Николай Гяуров е роден на 13 септември 1929 г. във Велинград. Дебютира в операта в София през 1955 г. и същата година печели международния конкурс за песен в Париж. Гяуров е имал изяви на всички световноизвестни сцени - миланската "Ла Скала", операта във Виена, в Париж, "Болшой театър" в Москва, "Ковънт гардън" в Лондон, "Метрополитан опера" в Ню Йорк, фестивала в Залцбург, припомня още "Тагеблат".
През цялата седмица в центъра на Париж е забранено провеждането на протестни демонстрации, тъй като те могат да повлияят неблагоприятно на американския президент Джордж Буш. Във Франция Буш ще се срещне с френския президент Жак Ширак в събота, пише "Файненшъл таймс".
Забраната няма да намали враждебното отношение на французите към американския държавен глава заради политиката на САЩ, в Ирак и в района на Близкия изток. Въпреки заявените добри намерения и от двете страни, ясно е, че Ширак и Буш имат твърде много противоречия, с които трябва да се справят, прогнозира обаче изданието.
Използвайки сравнението с Втората световна война и следвоенната борба срещу комунизма, американският президент Джордж Буш заяви пред новите офицери от Военновъздушните сили колко е важна мисията на САЩ в Ирак, отбелязва от своя страна "Ню Йорк таймс".
Буш обърка Ирак и Дебаркирането, коментира по този повод "Канар аншене". Американският президент има навика да смесва воните и да си служи с предишните жертви на американските GI's през 1944 г., за да оправдае действията си в Ирак днес, допълва изданието.
Поводът за паралела е предстоящата 60-годишнината от съюзническото дебаркиране в Нормандия. Въпреки тези изказвания на Буш обаче, Европа, като цяло, и Франция, в частност, продължават да бъдат признателни на американците, които ги освободиха, допълва "Канар аншене".
Освободителите, тези герои, отбелязва и "Фигаро" в поредната статия от поредицата си, посветена на съюзническото дебаркиране. Вестникът интервюира американеца Хауърд Маноян, който по времето на войната е бил едва на 19 г.
"Тогава бях парашутист - разказва той. - Заминахме за мисия 44 души, в базата се завърнахме едва 18." Въпреки настроенията по повод 60-годишнината от дебаркирането в Нормандия обаче, Буш започва една трудна дипломатическа офанзива в Европа, прогнозира "Монд".
"Световна битка заради колата на изгодна цена", обявява на първата си страница "Монд". Поводът е обявеният от автомобилния гигант "Рено" план да създаде автомобил, който да струва 5000 евро.
"Рено" отново възнамерява да революционизира автомобилния пазар, коментира изданието. Този път обаче не става дума за технологична революция. Напротив - намерението е с качествения скок надолу да бъдат завладени пазарите в развиващите се страни, в Източна Европа, Индия и Китай.
Очаква се и други автомобилостроителни концерни да представят своите проекти, целящи да съблазнят новите пазари, допълва "Монд".