Желязната завеса се вдигна окончателно. ЕС с 25, а след още няколко години и с 27 страни ще отправи сериозно предизвикателство към сегашния хегемон САЩ и към Азия, като оформящ се трети полюс на силата. Рано е още да се оцени в детайли ефектът от промяната, която се случва в Европа. Сигурно е само, че разширяването ще промени Евросъюза както икономически, така и политически, и културно, пише "Дневник".
Интересен факт е, че съвсем не всички печатни издания у нас отделят място на страниците си днес за разширяването на ЕС. Освен "Дневник", това са още "Сега", "Новинар" и "Монитор".
Ферхойген подслади юбилея си с разширяването на ЕС, такава гледна точка избира "Новинар". Преди два дни еврокомисарят по разширяването навърши 60 г. За своя юбилей той си направи най-добрия възможен подарък - разширяването на ЕС с 10 нови страни, препечатва "Новинар" коментара на "Дойче веле". Именно Ферхойген бе лицето (макар и не дотам красиво) на това разширение. За него този процес бе "гигантски проект за мир" и най-големият досегашен успех за ЕС.
Валпургиева нощ за ЕС, това може да прочетем в "Монитор". Материалът е препечатан от руския вестник "Известия". За бизнесмените 1 май е подходящ за допълнителна печалба, грандиозни тържества ще има във всички нови членки на съюза. Между 10-те нови членки в нощта срещу 1 май ще започне негласно състезание, а присъединяването на новата десетка мистично съвпада и с Валпургиевата нощ. Според старонемското поверие това е време на пиршества за вещиците в цяла Германия и Скандинавия.
Следват къси описания на това, как ще се празнува разширяването във всяка от новите десет. "Сега" публикува портрети на 10-те отличнички, както ги нарича, под заглавие "Защо тях - да, а нас - не?".
И сега към българските теми в днешната преса. В навечерието на разширяването на ЕС България е сред десетте страни в света, където през 2003 г. свободата на словото е намаляла значително, посочва в последния си доклад неправителствената организация "Фрийдъм хаус". Страната ни е в компанията на Молдова, Мароко, Филипините, Боливия, Кабо Верде, Габон, Гватемала и Гвинея-Бисау. Това четем на първа страница на "Сега".
Кабинетът и мафията притискат медиите, политическият контрол, физическата разправа, съдебните искове водят до автоцензура. Власт, престъпност и монопол свиват свободата на медиите, отбелязва доклада и "Дневник". И още: Разпити и проверки на Софиянски, на Абрашев и на Сашо Дончев. Софиянски на "Развигор" за Халите, той спокоен, първа страница на "24 часа". Пак там: "Абрашев питан за подкупа". Отбелязана е и акцията в офиса на "Овергаз", като всичко това е обединено под заглавие "Прокуратурата работи".
Шумна акция на прокуратурата в сградата на "Овергаз", пише "Пари". Обискиран е кабинетът на изпълнителния директор Сашо Дончев. Няма извършено престъпление на територията на България и към компанията не е повдигнато обвинение, проверяваме и други български фирми, е казал проверяващият прокурор.
Все пак се знае причината за проверката - договори на "Овергаз" с украинската "Нефтогаз", която е разследвана в Украйна или, както пише отново "Пари", следите от наказателно дело в Украйна за пране на пари доведоха до внезапния обиск в "Овергаз".
Кметът Стефан Софиянски обаче е обвиняем за сделката с Халите, пише "Сега". Информацията е от ВКП. Софиянски обвиняем, прокоратурата иска да бъде освободен от поста кмет. Отговорът на кмета в "24 часа" е: "Важно е всичко в града да работи. Не знаех, че има такова разследване, ще обжалвам гаранцията от 10 хил. лв., смятам, че случаят ще приключи нормално".
А случаят е, че столичният кмет е апортирал Халите като имот по балансовата стойност, без да бъде направена експертна оценка, с което е нанесъл щети на държавата.
Прокурорски акции разтърсиха политическия и бизнес елит, пише "Дневник" и коментира - за разлика от историята с "Овергаз", която се оказа "по-цветна", отколкото съдържателна, тази с кмета продължи да ескалира. Софиянски обаче не е бил разпитван, уточняват от прокоратурата. За разлика от културния министър, който беше разпитван четири часа за подкуп. Абрашев към репортери: "Държите се ненормално, тероризирате ме!", цитира го "24 часа".
"Няма да дам, няма да дам", отпечатва друг цитат от министър Абрашев "Труд". Става дума за изявления пред журналисти. "Няма да дам никакви изявления", е казал министърът след 4-те часа разпит. Суматоха в културата отвори работа на прокуратурата, под това заглавие "Монитор" публикува анализ по темата за корупцията във властта. Късмет ли има Абрашев или нещата са далеч по-зловещи, пита авторът Люба Манолова.
"Кметски гамбит" е заглавието на анализ в "Дневник" връща темата от преди няколко дни, когато Стефан Софиянски заяви, че има подкрепата на Вашингтон за нов десен кабинет. Автор е социологът Александър Маринов. Всъщност, ако Софиянски е консултирал нещо във Вашингтон, това е съгласието и подкрепата за елиминирането на Доган от властта, твърди авторът. НДВС остава във властта, кметът дори допуска нов премиерски мандат за Симеон Сакскобургготски, СДС осъществява бленуваното завръщане във властта, а ССД получава благодатната роля, която досега изпълняваше ДПС.
В "24 часа" днес може да прочетем и идеите на СДС за управление. 7-те неща, заради които хората са недоволни и как сините ще ги променят, пише лидерът на сините Надежда Михайлова. По-ниски данъци; повече полицаи на улиците; задължително да се изучава английски; край на двойното плащане за здраве и образование; домашни грижи ще освободят болнични легла. Това са част от идеите на Надежда Михайлова, отделени от "24 часа" в специални каренца.
А в "Труд" четем голямо интервю с френския журналист от български произход Александър Жорданов, който за няколко дни беше отвлечен от хората на Муктада Садр в Ирак. "В Ирак е опасно да си българин", това заглавие на интервюто извежда "Труд", и добавя още от казаното от Йорданов: "В бивша Югославия беше още по-трудно. Що се отнася до България - да правил съм скандални репортажи", казва журналистът.
На въпрос дали не мисли, че е представил България в не много добра светлина в репортажа си (става дума за разследване от 2001 г., когато, според репортажа на Йорданов, се оказа, че в България да се купи и изнесе ядрено оръжие е лесно) той отговаря: "Ако ме питате дали се чувствам зле от това, че съм българин и правя такива репортажи за страната си - не. Такава е реалността. Когато някой френски министър сбърка, гоня го до дупка. По време на скандала с френските визи много българи бяха измамени - продължава Жорданов. - Аз ги открих всичките. Консулът е в затвора, а посланикът беше отзован."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!