Желанието на Либия да се присъедини към партньорството на ЕС заедно със Северна Африка (т.нар. Процес от Барселона) ще стане възможно, след като страната уреди няколко проблема, включително и с България, оповести председателят на ЕК Романо Проди на общата си пресконференция с либийския лидер. А Муамар Кадафи каза, че отлагането на датата за присъдите е в интерес на медиците и че е повлиял морално на процеса.
Също вчера беше публикуван и доклад на "Амнести интернешънъл" за човешките права в Либия. Според него българските медици са били изтезавани, а организацията настоява Либия да разкрие истината за много събития от последните 30 години, да осъди виновниците и да изплати обезщетения на пострадалите. Това научаваме от "Дневник" под заглавие "Изходът от делото в Бенгази стана условие за сближаване на ЕС и Либия".
"Сега" цитира Кадафи: "Няма оправдания да се бавят присъдите". Повтаря се тезата на либийския лидер, че забавянето досега е било в интерес на медиците, добавени са и думите на комисаря Романо Проди след разговор с Кадафи, че очаква "през близките седмици да бъде намерено задоволително решение" на делото.
"Европа поиска свобода за медиците ни" е водещо заглавие за "Новинар". Според Кадафи целият свят е могъл да се убеди, че процесът в Бенгази е публичен и справедлив. София и Берлин чакат сигнал от Кадафи, пише "Стандарт" и добавя: "Европейците се надяват либийският лидер да пусне медиците ни".
Проди очаква справедлив процес за българските медици, четем в "Монитор". Там намираме цитирани и думите на председателя на ЕК: "Повдигнатите от Германия и България въпроси пред Либия трябва да бъдат решени скоро. Изброих внимателно на г-н Кадафи забележките по тези две теми и съм убеден, че през следващите седмици ще се стигне до задоволителни решения по тях."
Две страници отделя "24 часа" на темата. Под заглавие "Кадафи: Съдим ги честно" изданието разказва за посещението на либийския лидер в Брюксел, както и за доклада на "Амнести интернешънъл". Според специалния пратеник на вестника Кадафи е отделил точно три изречения по темата за медиците ни, едно от тях е: "Използвах цялото си морално влияние, за да бъдат допуснати на процеса представители на българските официални власти и медии".
Брюксел натисна Либия за българите, пише "Труд". Кореспондентът на вестника описва и малкия митинг - около 30 души, предимно либийски емигранти, протестирали срещу Кадафи. До тях пък се били събрали около 200 от поддръжниците му. Кадафи е бил силно впечатлен от картините в сградата на Еврокомисията.
В "Труд" е отпечатано и изказването на българския външен министър Паси: "Смятам, че Кадафи идва в Брюксел в подходящ за нас момент, в който Евросъюзът има много ясна визия за делото срещу медиците и излезе с ясна позиция по въпроса."
Два анализа намираме на страниците на пресата днес по темата за данъчните промени и изобщо икономическата стратегия на НДСВ, която беше оповестена в понеделник. "Нова икономическа политика? Можеше и повече" е заглавието на анализа от Мартин Димитров в "Дневник".
Наближават избори, така че е съвсем естествено политическите партии да представят нови обещания или да си спомнят за неизпълнени стари, започва анализът, а по-нататък авторът подчертава, че безспорно най-важният момент в направените обещания е намаляването на данъците, а същественият проблем - че въпреки известното ограничаване, правителството пропуска възможността за много по-значително намаляване на данъците в България.
В "24 часа" Маргарит Тодоров, президентът на "Домейн Бойар", твърди, че програмата не е нова - това е продължение на стратегията, която НДСВ и царят развиват от 2001 г. Трябва единен нисък данък, за да не се изкуши следващото правителство да го пипа, смята Тодоров.
"Чудесни мерки, но ако имаше още 800 дни. Жълтите усвоиха почина: ние да намалим налозите, пък който дойде на власт да му мисли", пише в "Труд" Венцеслав Димитров.
Още малко за посещението на българския президент в Кербала. Там протекоха най-важните 24 часа от президентството на Първанов, твърди на страниците на "Труд" журналистът Тома Томов, придружил държавния глава в Ирак. Томов се връща към 1989 г. и прави кратък преглед на случилите се през тези 15 години промени, за да заключи: "Войната е майка на голямата политика".
Пак в "Труд" намираме интервю с председателя на парламентарната комисия по обществен ред и вътрешна сигурност Владимир Дончев, който съветва Симеон да не ходи в Кербала. Тук той би бил много по-полезен, защото мисията му е да създаде възможност да се вземат правилни управленски решения.
И за да довършим темата "Ирак" - атентат срещу президента Георги Първанов не е имало. При посещението си в Кербала в неделя той е попаднал в случайна престрелка. Това призна самият Първанов пред журналисти вчера, пише "Новинар".
"24 часа" публикува интервю с политолога Иван Кръстев, директор на Центъра за либерални стратегии, според когото губим войната с тероризма. "Той не е врагът, а оръжието на врага. Правителството се държи като класическа жертва, ходи по средата на улицата, съобщава, че всичко е под контрол, тананика на особено висок глас и се моли всичко да се размине", твърди политологът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!