"Пари мач" цитира 60-годишен жител на Фалуджа, който казва: "Саддам ни убиваше, сега Буш ни погребва живи". Репортерът описва, че гробищата са пълни. Сега труповете се погребват на баскетболни игрища и футболни стадиони.
Американското командване използва нови оръжия срещу бунтовниците, например оглушително шумни бомби. Нощем специални високоговорители излъчват много силно смесица от шумове, с което да се сломи духът на бунтовниците и те да се принудят да се изтеглят. Шумът е микс от хардрок парчета на групата "Ей Си Ди Си" и Джими Хендрикс плюс всевъзможни стонове и крясъци, включително детски. Репортерът на списанието пише, че засега Фалуджа удържа, а бившите поддръжници на партията БААС се превръщат в легендарни герои.
Американският президент е изправен пред едно от най-важните решения, които трябва да вземе по отношение на Ирак, пише "Ню Йорк таймс". В близките два дни той трябва да реши дали да бъде предприета масирана атака срещу Фалуджа, дори ако това би предизвикало бунт в града и на територията на цял Ирак.
След като заяви, че "Америка няма да бъде принудена да напусне Ирак от група разбойници и убийци", Буш отлетя за Кемп Дейвид, където трябва да проведе сериозен разговор с военни командири. От разговора зависи съдбата на операцията на САЩ в Ирак, посочва изданието.
"Нувел Обсерватьор" е със същата риторика. Изданието помества колаж на Джордж Буш и Ариел Шарон, качени заедно на лодка. "Подпалвачите, които играят играта на тероризма. Буш - слепият визионер - четем в изданието. - Каквото и да кажат или сторят, вече никой не им вярва. Засилва се усещането, че тези двама мъже сякаш допринасят не за гасенето, а за разпространението на огъня, който сами подпалиха."
"Експрес" също се занимава с Джордж Буш и Ариел Шарон, пишейки за невероятния тандем на двама лидери, "оплели се в съмнителния си стратегически избор". "Льо Поен" споделя този тон: "Близкоизточният барутен погреб няма как да не подхрани международния тероризъм, а САЩ няма как да излязат невредими от тези ситуация".
Изданието се аргументира, като изброява риска от дестабилизация на Ирак, пробуждането на палестинската мечта, разделението в арабския свят и нарастващия гняв на американците. От тази част на света произтичат всички опасности за човечеството, смята "Льо Поен" и метафоризира под заглавие "14 века на конфликти между исляма и Запада". "Новините от 2004 г. приличат на голям римейк за епохата на кръстоносните походи, пречупени днес през призмата на Си Ен Ен и "Ал Джазира".
След убийствата на двама от лидерите на "Хамас" организацията е по-разделена от всякога, но и много по-радикално настроена, което ще доведе до нови заплахи за Израел, пише "Вашингтон поуст". Известен палестински психолог, запознат отблизо със системата на групировката, твърди, че няма нищо по-лошо от това "Хамас" да е без лидер. Това означава, че има много лидери, които имат различни тактики и не могат да бъдат контролирани, заявява той в интервю за вестника.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!