На този фон водещата за "24 часа" тема пък са цените на имотите. В София - застой, във Варна и Бургас жилищата поскъпват.
Изданието отделя две страници на видеовойната. Или как "Александра" и "Съни" си поделиха холивудските гиганти. Поводът за тези две страници е решението на КЗК да глоби "Александра филмс" за нарушения на Закона за защита на конкуренцията. Ползата е за клиентите - появи се и кино за един лев.
Спасен е животът на шест бебета, продължава "Труд" темата от вчера за живота на недоносени новородени в Клиниката по неонатология. Шест дози от животоспасяващото лекарство сърфактант, заради липсата на което почина момченце на няколко дни, са били доставени в клиниката.
Както обаче коментира Мира Радева: "Уважаеми българино, който се славиш с безкрайната си обич съм децата в семейството, хич не си въобразявай, че нещо се е променило в родното ни здравеопазване." И споменатата трагедия в най-голямата клиника за недоносени бебета в страната е послужила като зловеща поука на много хора.
Още за децата в българската преса днес. В столичното приложение на "24 часа" четем: 40 просещи деца прибрани по кръстовищата. Социални работници, инспектори от Детска педагогическа стая и полицаи са регистрирали вчера непълнолетните мизерстващи. До две седмици трябва да предложат мерки за решаването на всеки отделен случай. В приложението следват две страници с много снимки от акцията. Майки с бебета си и малки деца - просяците, които всеки ден виждаме. Лишават родител от права, ако принуждава детето си да проси, цитирана е Ширин Местан, председателка на Държавната агенция за закрила на детето.
Да не чакаме милост от Триполи, връща "24 часа" темата за процеса срещу българските медици. На страницата за мнения от текста на специалния пратеник на вестника в Либия Георги Милков става ясно, че речта на либийския лидер Муамар Кадафи, в която той се обяви за премахване на смъртното наказание по целия свят, е била грешно изтълкувана.
Ако в София бяха слушали внимателно речта на Кадафи, нямаше да се радват, пише Милков. Както обикновено, той се оказа виртуозен оратор, а ние - лоши тълкувачи. Явно управляващите в Либия ни поставят пред изпитание. Посланието е: "Изтеглете се от Ирак, иначе нали знаете, че тука има шестима българи." Медиците да не разчитат на Кадафи, а на справедлив съд, е заключението на специалния пратеник.
И към темата "Ирак" в пресата ни днес. България няма да праща още рейнджъри в Ирак заради решението на Испания да изтегли контингента си от 1300 бойци. Това заяви вчера премиерът Симеон Сакскобургготски, напомня "Новинар" и добавя: Външният министър Соломон Паси пък увери американския държавен секретар Колин Пауъл, че България няма да изтегли контингента си.
"По никой начин. Ние си имаме договорености", отсякъл премиерът, цитиран от "Сега". И добавил, че се надявал ООН да приеме резолюция, свързана с Ирак. На въпрос дали ако организацията не приеме решение, правителството няма да помисли за изтегляне на войските ни, Симеон отвърнал: "Да видим първо какво ще стане и тогава".
В "Стандарт" четем: "Пауъл ми позвъни, за да се осведоми как България вижда бъдещото развитие в Ирак и да изрази благодарността си за съюзническата солидарност - обясни Паси. - Потвърдих твърдата позиция на нашето правителство по отношение на кризата в Ирак."
Премиерът против промяна в мандата ни в Кербала, пише "Пари". Там намираме и анализ на социолога Антоний Гълъбов, който под заглавието "Променена ли е наистина ситуацията в Ирак" твърди, че липсва политическа воля за изграждане на автентична българска позиция по участието ни в коалицията. Индиректно политиката на управляващите обслужва успешно тезите на БСП, смята д-р Гълъбов.
Няколко материала по темата може да прочетем в "Монитор": анализ с автор Чавдар Киселинчев, според когото курсът на Буш заплашва безрезервните съюзници на САЩ, в сегашните условия НАТО не може да се намеси, а българският батальон може да бъде засмукан в иракското тресавище; препечатка от испанския "Ел Паис", според която съобщението за изтеглянето на испанския контингент от Ирак предполага окончателно разпадане на блока от европейски страни, подкрепящи войната.
Пак според анализа от "Ел Паис" решението за изтегляне на испанските войници няма да доведе до институционален проблем в ЕС, а Европа ще окаже натиск за приемане на нова резолюция на Съвета за сигурност на ООН.
Кери подкрепи Буш срещу Испания, четем пък във "Виж". "За Доброто управление на отбраната - кой как го разбира?" е анализът от бившия зам.-министър на отбраната Велизар Шаламанов в "Дневник". Българското общество с изключение на две групи - родителите на бойците ни в Ирак и още по-малка група на експерти от граждански организации, университети и институти на БАН, както и съвсем ограничен брой оръжейни босове с крайно тесен личен интерес - няма мнение и изразени интереси в областта на отбраната, твърди той.
"Тук са и проблемът, и решението. Ако обществото осъзнае, че поради лошото управление на отбраната (коефициент на полезно действие 10-15%, вместо поне 60-70%) от давания 1 млрд. годишно и наличните десетина милиарда "балансова" стойност на отбраната се губят 85-90%, т.е. годишно около 800-900 млн., ако осъзнае, че лошото управление заплашва живота на бойците ни и поради него губим много потенциални ползи за икономиката, то нещата могат да се променят радикално към по-добро, пише д-р Шаламанов, който в момента е председател на сдружение "Джордж Маршал".
И накрая още една промяна в образованието, която трябва да очакваме. Задължителни държавни изпити ще бъдат въведени при завършване на всяка степен от средното образование през 2006 г. Това означава, че ще има матури след IV, VIII и XII клас. Така ще проверяваме системата, казал министър Игор Дамянов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!