Президентът Буш избра и символично място за брифинга, отбелязва "Фигаро". Той се срещна с журналистите в Източния кабинет на Белия дом, предназначен по принцип за тържествени церемонии. Сериозността на събитието се подчертава и от факта, че това е едва третото по рода си появяване на президента пред медиите, коментира "Либерасион". Първите две бяха на следващия ден след 11 септември и в навечерието на атаката срещу Ирак.
Джордж Буш още веднъж потвърди намеренията си да предаде властта на Временния управляващ съвет в Ирак на 30 юни, като заяви, че последиците от неизпълнението на това обещание могат да бъдат "немислими", пише "Ню Йорк таймс". Буш допълни, че ще се постарае да окаже всякакъв вид помощ на военните сили в Ирак, за да възстановят реда в страната.
"Това е моментът и Ирак е мястото, където враговете на цивилизования свят изпробват волята му - заяви президентът. - Ние не трябва да проявим нерешителност в такъв момент."
Сатиричният вестник "Канар Аншене" публикува карикатура, на която един иракчанин учи един американски морски пехотинец на геополитика. Текстът под карикатурата гласи: "Ние не сме неблагодарни - казва иракчанинът. - Вие ни освободихте от Саддам, а ние ще ви освободим от Буш."
Защо американски войници се сражават и умират в Ирак, пита на страниците си "Вашингтон таймс". Ако съдим от думите на US президента Буш причината за това не е установяването на правителство на народа, от народа и за народа, отговаря авторът на статията. Това е окончателно предаване на властта на 30 юни на едно недемократично назначено иракско правителство, смята изданието.
"Тази изкуствена нация е родена като резултат от играта на Великите сили през 1920 г. и няма политически мислители като Джеймс Медисън, Джон Лок или Джон Стюарт Мил - продължава вестникът. - Там не може да бъде открит лидер, който поне малко да бъде държавник. Там няма концепция за лоялна политическа опозиция или за мирно предаване на властта в съгласие с резултатите от избори. По тази причина Буш ще продължи да се бори до, а вероятно и след, 30 юни с надежда да избегне провал на президентските избори през ноември."
"Да се спасява кой както може", пише "Франс Соар". Изданието съобщава, че всички френски граждани са призовани да напуснат Ирак, тъй като взимането на заложници става все по честа практика.
Френският журналист Александър Йорданов, работещ за телевизия "Канал +" и "Капа Ти Ви", е отвлечен, разказва "Вре Журнал". Неговият колега операторът е бил държан 15 часа в плен, преди да бъде освободен, допълва "Франс Соар". Операторът разказва: "Когато шефът на похитителите разбра, че съм французин, той ми каза: "Аллах ми забранява да убивам невинни." Той лично ме заведе до входа на Багдад и ми даде пари за такси", разказва журналистът.
Но нима похитителите наистина имат идеологически мотиви, пита се "Фигаро". Отвличането на граждани от страни, неучастващи в коалицията, показва, че феноменът излиза от тези стриктно политически рамки. Отвличанията могат да предизвикат масов отлив на чужденци от страната, което ще навреди на опустошената иракска икономика, отбелязва "Трибюн".
Министерството на външните работи препоръча на руските граждани да се въздържат от пътувания в тази страна, а намиращите се там да я напуснат, пише пък "Комерсант". Цената е 1 млрд. долара - на толкова сега се оценява стойността на договорите, изпълнявани от руски компании в Ирак. Най-голямото изтегляне на служители на руски компании от Ирак бе през февруари и март м.г., малко преди да започне войната. Тогава страната напуснаха 2000 души.
Според изданието обаче толкова мащабно бягство едва ли ще се повтори. Независимо от очевидната опасност, грозяща служителите им, компаниите, заинтересовани от дългосрочно присъствие на иракския пазар, са готови да продължат сътрудничеството си с временната администрация на Ирак.
И поглед към Европа. Страните от Централна Европа се настройват все по-враждебно към ЕС, тъй като се чувстват измамени от проевропейските си реформатори, пише "Ню Йорк таймс". Необходимостта от провеждане на множество реформи тежко се отразява на големи маси от населението, което неминуемо довежда до недоволство, умело използвано от някои политици, допълва вестникът.
По-радикално настроените политици, подкрепящи национализма, прекалено елементарните икономически програми и отхвърлящите всичко европейско, стават все по-популярни в страни като Полша, Словакия и Румъния, обяснява "Ню Йорк таймс", като подчертава, че ЕС не прави нищо, за да промени ситуацията. Според вестника страните от ЕС не бързат да предоставят на новодошлите членки същите привилегии, които те самите имат - свободата за работа в рамките на ЕС например.
Вестникът предупреждава, че ако ЕС не измени позицията си, надигането на такива политици може сериозно да навреди на страните в Централна Европа, тъй като там липсват твърдите институции, които биха запазили демокрацията, въпреки появата на по-радикални политици.
И като заговорихме за радикални политици, в Македония започнаха президентските избори, съобщава македонският "Дневник". В този контекст изданието излиза със заглавие "Македония е нежелана в европейското семейство".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!