Безпрецедентен изборен обрат, пише на първа страница лявоцентристкият вестник "Ел Паис". Високата избирателна активност преобърна хода на историята, добавя изданието. Вестникът публикува снимка на младия социалист Сапатеро, вдигнал ръка със знака на победата.
Испания наказа Народната партия на Хосе Мария Аснар, обяснява победата на социалистите либералното издание "Ел Мундо". Демократичен бунт срещу десницата, така пък барселонският вестник "Периодико" окачествява загубата на Аснар.
Цената на лъжата. Под това заглавие "Либерасион" публикува статия за загубата на правителството на Хосе Мария Аснар, което побърза да отдаде предпочитание към ЕТА като версията за извършител на атентатите.
Според "Фигаро" гневът от дезинформацията на Народната партия стигна чак до изборните урни. "Юманите" пък припомня, че преди една година милиони испанци излязоха по улиците, за да се опитат да попречат на страната си да участва в опасната военна авантюра на Вашингтон. Тази политика е отговорна за трагедията в четвъртък, допълва "Юманите".
Ислямисткият тероризъм срещу Испания не е само испански проблем, напомня "Франкфуртер алгемайне цайтунг".
Така както се очакваше, признанието на "Ал Кайда" към взривовете в Мадрид, предизвика изключително бурна реакция в света, пише "Таймс" и публикува мненията на известни хора. Сред цитираните са папа Йоан Павел Втори, който казва:
"Сблъсквайки се с такова варварство ние дълбоко сме потресени от факта, че е възможно човешка душа да замисли подобно отвратително дело".
И генералният секретар на ООН Кофи Анан, който подчертава: "Убийството на невинни хора не може да бъде по никакъв начин оправдано."
Взривове ли свалиха испанското правителство, се пита "Индипендънт". Тероризмът е изключително опасно нещо, за да може да бъде използван в политиката, отбелязва изданието. С ярост испанците отиваха към избирателните урни.
Телата на загиналите още не са погребани, а политиците започнаха да разиграват мадридската карта, отбелязва "Индипендънт". Вестникът изразява своето становище, че поражението на дясната партия е резултат от това, че властите старателно се стараеха да препишат вината за атентатите на баските сепаратисти.
Бдителност, строги мерки за сигурност и работа на специалните служби, това според "Индипендънт" са основните средства за борба срещу тероризма. "Гардиън" обаче смята, че е рано да се каже дали "Ал Кайда" стои зад атентатите в Испания. Но това не пречи на европейците да се обединят срещу тероризма, изтъква вестникът.
Путин получава близо 70% от гласовете. Руснаци избраха Путин Втори, експресивно се изразява "Фигаро" за победата на руския президент на вчерашните избори.
Путин в креслото, така вестник "Либерасион" вижда победата на фона на добре смазаната руска машина. Основната интрига на 14 март беше в това, доколко ефективно местните власти могат да мобилизират гражданите да отиват до урните, коментира руският "Независимая газета". Като пример изданието припомня неотдавнашните чеченски избори, където беше отчетена абсурдната избирателна активност от 110%.
Сега обаче, посочва руското издание, задачата на Кремъл беше разбрана правилно и изпълнена правилно. Чиновниците, четящи мислите на президента от разстояние, чуващи гласа му, даже когато мълчи, не на шега се изплашиха от "слънцето на нацията", пише "Новая газета". Новата концепция в развитие на страната е изолационизъм, отбелязва във водещото си заглавие вестникът след победата на Путин.
Като крачка назад, определя победата на Путин германския "Тагесшпигел". Пред "Индипендънт" Людмила Алексеевна, застанала пред една от избирателните секции в Москва обяснява: "Аз гласувах за Путин, защото не познавам останалите".
Но не всички гласоподаватели са доволни от мистър Путин, пише "Индипендънт". Мария, която е редактор в едно финансово изданието твърди: "Страхувам от неговата КГБ история, от експлозиите в Москва и от войната в Чечня."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!