Конфликт с политически привкус, пише "Франс соар". "Либерасион" от своя страна свързва радиото с телевизията. 15 дни без емисии по радио "Франс" и проект за вот на недоверие за телевизия "Франс 2". Това води до нарастване на напрежението сред журналистите, отбелязва вестникът.
Джордж Буш е на път разбере, че не може постоянно да лъже народа, който го е избрал, пише "Фигаро". Дългогодишното убежище на "Ал Кайда" - Афганистан - се превръща в наркодържава и нова заплаха за света, съобщава "Дерниер Новел Елзас". Какъв парадокс, подчертава изданието. Наркотиците винаги са се отглеждали в Афганистан , но феноменът на масовото разпространение, се установи след падането на талибаните.
"Индипендънт" фокусира вниманието към посещението на принц Чарлз в Иран. Това е първата кралска визита от 1975 г. насам, изтъква изданието. С това посещение, при което Чарлз се среща с оцелели от земетресението в Бам, пише изданието, принцът на Уелс предприе нова крачка към сближаване между двете страни, но едновременно с това и увеличава разстоянието между Лондон и Вашингтон.
Вестникът пише, че в противовес на американската позиция, която включи Техеран в "оста на злото", позицията на Лондон е обратната и благодарение на това Техеран се е съгласил с международните изисквания за неразпространение на ядреното оръжие.
"Таймс" съобщава за формирането на ново елитно полицейско управление за борба с организираната престъпност. Тази структура, която ще бъде подобие на американското ФБР, ще се бори и срещу търговците на наркотици. Същевременно вестникът обявява, че в британската правосъдна практика се предвиждат сериозни изменения. Става дума за това, че се снижава прагът на необходимите доказателства за сериозните престъпления.
"Файненшъл таймс" нарича тази мерки "тревожно нелиберални". Според изданието това е опасна територия за цялото общество, дори когато се сблъсква с големия ръст на световния тероризъм и нелегалната търговия на наркотици.
"Файненшъл таймс" провежда и свое изследване за определяне на най-влиятелния европеец за последните 25 години. В днешното си издание вестникът представя британския премиер. Политическият кореспондент на финансовия "Таймс" Кристофър Адамс го определя като един от най-успешните ляво-центристки лидери в Европа, който гледа напред към постигане на своята цел - Обединеното кралство да стане част от еврозоната.
"Индипендънт" засяга и темата за българските медици. Поводът е посещението на либийския външен министър Шалкам в Лондон и срещите му с външния министър Стро и премиера Блеър. Изданието разказва историята на процеса в Либия, която озаглавява "Либия измъчвала лекари, за да дават признания за СПИН". Британският вестник цитира дъщерята на д-р Здравко Георгиев, която разказва как баща й бил бит и малтретиран, държан без светлина и в тотална изолация цяла година.
Руското издание "Известия" обръща специално внимание на Мюнхенската конференция. Вестникът отбелязва известно подобрение на отношенията между Европа и Америка след края на войната в Ирак. Като най-интересен момент от обсъжданията "Известия" посочва европейското предложение да се разшири сътрудничеството със страните от Близкия и Средния Изток.
По този въпрос изданието цитира германския външен министър Йошка Фишер, според когото Европа е готова за диалог с тези страни при условие, че те сами изявят желание да се модернизират, да имат ефективни правителства, да уравнят правата между жените и мъжете или както се изразява вестникът - да започнат да изповядват европейските ценности.
Питър Джаксън спечели най-важната награда преди Оскарите след като беше определен от Американската гилдия на режисьорите за най-добър режисьор за 2003 г. за филма "Властелинът на пръстените: Завръщането на краля", последната част на фантастичната трилогия, съобщава днес "Интернешънъл хералд трибюн". Наградата на гилдията е един от най- сигурните индикатори за самите награди, посочва изданието .
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!