"Ди Тагесцайтунг" допълва, че твърдението е експлозивно за Америка, защото вече e ясно, че войната в Ирак не е била свързана с борбата срещу тероризма след датата 11 септември. Според О'Нийл, както предава и кореспондентът на "Фигаро" войната срещу Саддам е била планирана още през 2001 г., т.е. от встъпването в длъжност на американския президент. Още тогава Саддам вече е взет на прицел от Белия дом, но целият въпрос е в това по какъв начин да се свали иракския режим.
Никога не е бил повдиган въпросът защо, а въпросът как, обяснява "Фигаро". Как тогава американците са били подведени? С този пък въпрос започва дългият анализ, публикуван от "Интернешънъл хералд трибюн" по повод докладите, публикувани миналата седмица за преувеличената заплаха от Ирак.
"Либерасион" нарича държавен преврат действията на иранските консерватори по отстраняването една четвърт от кандидатите за парламентарни избори. Претекстът е неуважение на исляма или принципът за надмощие на религията над политиката.
Британската преса реагира на признанието на Тони Блеър, според което той "не знае", ще се удаде ли в края на краищата възможност за откриване на оръжие за масово унищожение в Ирак. "Гардиън" цитира министър-председателя в интервюто, дадено за ВВС: "Аз не знам. Аз вярвам, че ще го намерим, разбирам, че много разчитаха то да бъде намерено в хода на военната операция. Това не се случи и сега ни остава само да чакаме. На този етап аз не мога да кажа нищо по-определено".
Наблюдателите на вестника отбелязват, че такъв неуверен отговор безусловно свидетелства за това, че британският премиер губи вяра в истинността на собствените си изявления относно програмите за разработване на оръжие за масово унищожение в Ирак - изявления, допълва изданието, с помощта на които нееднократно се обуславяше необходимостта от войната в Ирак.
"Индипендънт" се спира на същата тема като цитира точно казаните от Тони Блеър думи : "Не знам дали ще намерим оръжия за масово поразяване". Вестникът публикува и статия, в която се позовава на бивш високопоставен служител на Белия дом, който заявява, че президентът Буш се е стремял да намери какъвто и да било претекст, за да нападне Ирак.
"Фигаро" посвещава цяла страница на срещата между Северна и Южна Америка, която започва днес в Мексико. Изправен пред латиноамериканското предизвикателство и срещу един континент, който направи политически завой в ляво от Венецуела до Чили, минавайки през Бразилия и Аржентина.
Няма да липсват теми на напрегнати дискусии, отбелязва специалният пратеник на вестника. Докато според анализ на "Еко" тази първа среща на върха след 11 септември може да бъде помрачена от противоречия и да натежи везните против избирането на Буш и без да забравяме решителните гласове на испаноговорящите в неговата страна, допълва изданието.
"Таймс" помества рецензия на новия аржентински мюзикъл, посветен на живота на Диего Марадона. Мюзикълът, чиято премиера се състоя в Буенос Айрес, се казва "Номер 10: между рая и ада". Той е биографичен и показва трудното детство на великия футболист, неговите триумфи на футболния терен, последвалата борба с алкохола и наркотиците.
Според мюзикъла Марадона изпада в това състояние по вина на многото неблагоприятни обстоятелства в живота си. Самият футболист, отбелязва вестникът, не е присъствал на премиерата, защото продължава да се лекува в клиника в Куба от зависимостта си от наркотици. Но, пък е участвал в обсъждане на либретото на мюзикъла.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!