В очерка той разказва: "Бях на 300 м от взрива. За седми път в живота си съм близо до смъртта. За пръв обаче съм свидетел на толкова чудовищна експлозия. Взривът в Наджаф, когато терористите убиха шиитския духовен водач Ал Хаким, беше нищо спрямо това, което изпепели българските войници в Кербала".
По-нататък Ворох продължава: "От външната ограда нямаше помен. Беше се стопила и изгоряла напълно. Мястото изглеждаше така, сякаш едновременно са го унищожили земетресение и ураган. Задната ограда на българската база бе изключително необезопасена и уязвима. Беше ниска, направена от кирпич. Малко преди експлозията командирите са взели решение да преместят българите на по-безопасно място. Ако бяха действали по-бързо, сега момчетата щяха да са живи".
И накрая едно разкритие - 20 дни преди нападението, три момиченца предупредили за готвено нападение. Те разказали на полски войници, че в базата се готви нещо страшно. Войниците обаче не приемат насериозно думите на момиченцата, но предали децата на американците. Трите момичета все още се намират в Багдад, където са разпитвани и се изяснява връзката им с атентата.
И още едно разкритие от "168 часа" - вестникът цитира разказа на шефа на ТЕРЕМ в Божурище Валентин Трифонов. "Направихме бариера специално за нуждите на войниците в Кербала. Цената й е 6 хил. лв. Но тъй като знаем колко е скромен военният бюджет бе предложено на един от зам.-началниците на генерал Колев да я подарим на батальона ни. Те не дойдоха да си я вземат!". И само още нещо за финал - нещо много просто - снимка на няколко антитерористични колове. Колове, които ако бяха поставени пред база "Индия", можеха да предпазят живота на убитите български войници в Кербала!
Какво се случи през 2003 г.? И какво ни очаква през следваща 2004-а? Какво хубаво се случи, пита "Капитал". И отговорът - разпадане на властта. Корупция. Кръв, убийства и разстрели. Престъпни групировки. Тъмни ченгеджийски заговори. Криза в управлението... Окей, признаваме - през повечето време медиите наистина съобщават само лоши новини, допълва "Капитал".
Кофи вестникарско мастило бяха употребени през годината за описване на кървави убийства, тежки човешки драми, апокалиптични констатации за икономиката, политиката, образованието, здравеопазването... Медиите често ни заливат с повече агресия, отколкото има нужда, признава изданието. И все пак това е част от живота ни.
Колкото до това, което можем да очакваме от него за в бъдеще - Симеон с 4 сценария за рокади в кабинета, разкрива "168 часа". И допълва - "Правителство на националната идея" може да се роди след месец. Според данни на членове на политическия съвет на НДСВ, Симеон Сакскобургготски обсъжда със съветниците си следните 4 варианта за промени в кабинета.
Първият бил класическият ремонт с уволнение на провалилите си министри. Вторият вариант е да се освежи съставът на зам.-министрите. Третият предвижда преструктуриране на министерствата. А четвъртият вариант е през февруари или март да бъде създадено нещо като програмно правителство. Засега работните варианти били то да се нарича "Правителство на спасението" или "Правителство на националната идея", допълва "168 часа".
Имало и още два сценария - този кабинет да бъде оглавен от сегашния външен министър Соломон Паси или от кмета Стефан Софиянски. От политическите централи пък прогнозирали, че след критиките относно борбата с престъпността и корупцията, американският посланик у насДжеймс Пардю съвсем скоро щял да започне да критикува и самия премиер, допълва изданието. Остава само да видим какво действително ще се случи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!