Може ли да се говори за "хуманитарна дипломация", както "Франс соар" озаглавява статията си и открива темата за затоплянето на американо-иранските отношения след разрушителното земетресение, разтърсило иранския град Бам. И основният въпрос на вестника - ще започне ли Джордж Буш 2004 г. като сдобри своята страна с Техеран?
Именно по повод на земетресението, Буш предприе серия от малки стъпки по посока на Иран, които сега вече изглежда дават плодове. "Хералд трибюн" също говори за сближаване, което е следствие от земетресението. А според спасител, интервюиран от "Ла Кроа", фактът, че Иран прие международна помощ има преди всичко политическо значение. Защото, както споделя той, иранците имат какво да печелят в дългосрочен план, а американците на свой ред се нуждаят от Иран на момента.
Временното вдигане на някои от санкциите срещу Техеран слага край на 24-годишното замразяване на дипломатическите отношения между двете страни, коментира и "Фигаро". И по думите на иранския външен министър, цитиран отново от същото издание, едно окончателно вдигане на санкциите би създало нов климат в отношенията между двете държави.
Колкото до положението на пострадалите от труса - ще бъдат раздадени купони, които ще гарантират равномерното и справедливо поделяне на тоновете хуманитарна помощ, разкрива "Фигаро". А "Индипендънт" разказва - един мъж беше изваден изпод развалините на иранския град Бам в четвъртък, шест дни след разрушителното земетресение. 27-годишният Ядолах Садат е бил затиснат от паднал гардероб, който го е предпазил от срутилата се сграда. Той е успял да каже името си на спасителите от "Червения полумесец", които са го открили жив заедно с телата на шестима негови роднини.
И днес продължават коментарите във френската преса на новогодишното обръщение на френския президент Жак Ширак. И най-вече на акцента, който той постави за следващата година - борбата с безработицата. И все пак, предупреждава "Юманите" читателите си, добре е да се гледа по-недоверчиво на подобни обещания.
"Ла Трибюн" от своя страна пита как може да бъде създаден закон на базата на толкова противоречиви намерения. От една страна облекчаване на социалните задължения на предприятия, за да могат те да бъдат по-мобилни, а от друга - гаранции за наемните работници.
А "Репюблик дю сентр" изразява учудването си, че този вътрешен проблем със заетостта е бил изведен като акцент, а в словото на президента Ширак е липсвала международната тематика. Нищо или почти нищо относно международния тероризъм. И още по-малко по отношение на Европа. Европа, която е в криза, а в същото време ще изживее своето историческо разширяване през тази 2004 г., коментира изданието.
По време на режима на Саддам Хюсеин убийството е било меко казано държавна политика, разказва в днешния си брой "Вашингтон поуст". Най-малко 300 хил. иракчани са били убити по заповед на Хюсеин и неговите лейтенанти, показват изследванията на различни организации за защита на човешките права.
Сега, когато Хюсеин е заловен, пред американските и иракските власти стои проблемът как да докажат, че бившият диктатор лично е отговорен за масовото клане на невинни в негово име. Той трябва да си плати за извършените престъпления, ако се наложи дори и с живота си, заключава изданието.
Каква е американската визия за един по-добър свят? Отговорът от страниците на "Фигаро" е на самия американски държавен секретар Колин Пауъл. От страниците на вестника той оправдава страната си от обвиненията в едностранчивост при вземането на решения и от обсебване от борбата срещу тероризма.
Същият анализ е поместен и в януарския брой на "Форин афеърс". И откъс от него - "ако вместо да съсипват човешки животи и богатства, както правеха в миналото, великите сили се обединят, за да разрешават проблемите, то тогава ние ще успеем да спасим нашето общо бъдеще от заплахите на човешката лудост".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!