В подкрепа на това "Вашингтон пост" съобщава, че Саддам Хюсеин отказва да съобщи каквото и да е конкретна информация по време на разпитите и се държи доста самоуверено. Американското издание отбелязва, че САЩ ще бъдат наблюдатели в процеса срещу заловения диктатор.
Не е склонен да сътрудничи, известява и американското списание "Тайм". Саддам е свършен, смята "Либерасион". Безславен край, допълва "Фигаро". А "Юманите" се изразява още по-експресивно като използва шахматната лексика - Саддам е матиран. Величие и падение на тиранина от Тикрит, пише вестникът, който проследява развитието на диктатора и епопеята на неговото кърваво господство.
"Фигаро" също обрисува портрета на "малкия овчар от Тикрит", който вдъхваше нечуван страх у своя народ. Сега Саддам трябва да бъде съден, пише британският вестник "Таймс". "Файненшъл таймс" добавя, че "видеозаписът, разпространен по целия свят е по-добрата новина, отколкото тези за разрушаването на статутите на диктатора.
Саддам Хюсеин, един от най-ужасните съвременни тирани, беше буквално измъкнат от дупка. Диктаторът беше заловен без нито един изстрел, подчертава "Файненшъл таймс". Според изданието с ареста на Саддам Хюсени се затваря една от най-ужасните страници в цялата арабска история.
Човекът, който застрашаваше милиони, който строеше дворци, статуи и разпространяваше величествени легенди за себе си, който се надяваше да стане водач на всички араби, сега изглежда стар, уморен и повече прилича на бродяга, отбелязва "Гардиън" в статията си, озаглавена "Саддам - затворник".
Вестникът пише, че за разлика от своите синове Саддам Хюсеин даже не се е опитал да окаже съпротива. Неговото арестуване може само да бъде приветствано, защото много от иракчаните не можеха да помислят за преход към суверенна демокрация, опасявайки се от връщането на Саддам на власт, изтъква "Индипендънт". Сега неговият арест може само да бъде приветстван и защото това създава възможност да се възстанови справедливостта и да се позволи на иракския народ да решава сам собствената си съдба, смята вестникът.
Сега и американците се надяват на обрат след постигане на най-големия успех, посочва "Ди Пресе". Изданието прави паралел на реакциите във Вашингтон и Ирак и констатира, че докато в окупираната страна новината е посрещната с ликуване, то Белият дом е отбелязал, че това е само "добра новина". Може би защото това е първата такава от много време насам, коментира "Ди Пресе".
Накъде след срещата в Брюксел, пита германският "Франкфуртер алгемайне цайтунг". В Брюксел ставаше въпрос за властта или за това, за което настояваха Мадрид и Варшава: възможността, да могат да използват системата с разпределените гласове за блокиране на решения. Според изданието решението на европейските ръководители да отложат приемането на единната европейска конституция е по-доброто решение. По-добре е от лоша конституция, смята вестникът.
Според "Зюддойче цайтунг" добрата новина е по-скоро резултат от един незадоволителен компромис. Но "лошите новини" както добавя изданието, са че изглежда няма достатъчна основа разширяването на ЕС да достигне по-тясна интеграция. Вестникът образно сочи с пръст Полша.
Според берлинския вестник "Берлинер Цайтунг" страните от ЕС са искали да си оставят още време за търсенето на компромис при разпределението на властта в бъдеще. Много от европейските лидери не очакват решение по-рано от 2005 г., отбелязва изданието.
Колкото и обаче да се опитват да бъдат оптимисти за бъдещето на ЕС, европейските лидери трябва да признаят, че срещата в Брюксел беше пълен провал, отчита "Гардиън". Едно е ясно, че проблемите и различията между европейските държави не може да бъдат заличени с интеграционната политика на ЕС.
Докато френско-германската машина изглежда в невъзможност да поеме инициативата, лагерът на евроскептиците или антиевропейски настроените може да се разраства из континента.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!