2 камикадзета проникнали у нас, предупредени сме от западни служби, твърди "Новинар", позовавайки се на специзточници от МВР. Не се знае обаче дали фанатиците са български граждани или чужденци. Плановете им били да взривят 2 цели, вероятно в София, продължава "Новинар". Нашите служби непрекъснато получавали и проверявали сигнали, положението е тревожно, коментира офицер от НСС.
А ето и един от сигналите: откриха бомба до джамия в Никопол, съобщава вестник "Виж". За "взрив до джамия в Никопол" говори във водещото си заглавие и "24 часа" и дава подробностите. Случаен чистач открил 300 грама амонит до градската джамия, увити в найлонов плик.
Новината паникьосала Никопол след новините от Истанбул. Полицейски експерти се заели с находката и установили, че взривът и останалите елементи не са били свързани и в този си вид бомбата не може да бъде взривена.
Амонитът се използва в строителството, пише "Виж", затова полицията работела в тази насока. Според друга версия, пише "24 часа", той принадлежи на местни хора, които ловят по този начин риба в Дунава, но не е ясно защо пликът се е озовал до джамията преди предстоящите мюсюлмански празници.
10 посолства в София са под свръхспециална охрана, пише "Монитор". Става дума за посолствата на САЩ, Великобритания, Германия, Франция, Испания, Италия, Русия, Израел, Турция и Холандия. Засилена е и полицейската охрана в НДК, халите, Централна гара и на други места, където се събират много хора. Масово отказват екскурзии в Турция, пише "Стандарт". Хората се паникьосаха от атентатите, жалват се туроператори.
Специален щаб ни пази от терора, допълва "Труд". Усилва се граничния контрол, от вчера около АЕЦ Козлодуй имало специални КПП-та. На аерогара София вече се изпълнява специален проект, наречен "Идентификация по биометрични показатели". Тези показатели са уникални, както отпечатъците от пръсти.
Друг е въпросът, споделят криминалисти, че всеки може да си спретне кола бомба: достатъчно е да си купи от пазара 2-3 чувала амониева селитра, да ги комбинира с капсул-детонатор или шашки, крадени от някоя мина. После да ги натовари в стар пикап и да го паркира в гъстонаселения център на София.
А ние също се въоръжаваме. Но срещу кого?, пита "24 часа" в съботния си очерк, след което прави сметка. А тя наистина стряска: 65 000 оръжия имат в себе си хора от армията и полицията; 4 300 са регистрираните пушки и карабини; 150 000 са ловците в България; 125 000 са личните оръжия на гражданите; 10 000 са колекционерите; 50 000 са (поне) необявените оръжия. Което прави, пресмята "24 часа", над 400 000 оръжия сред населението. В парламента пък 3 часа се караха как да се спре престъпността, констатира "Новинар". Накрая 121 депутати от НДСВ и ДПС задължили премиера с декларация да представи актуална стратегия срещу престъпността.
Президентът и парламентът обаче чакаха 2 часа Симеон да дойде, пише "Труд". От НДСВ давали почивки и отлагали дебата, опозицията се разгневила. И когато премиерът най-сетне се появил, депутатите от БСП скочили и го бойкотирали, напускайки залата.
200 присъстващи депутати го посрещнаха с "е-е-е", пише "Монитор". Г-н Сакскобургготски обаче се извинил с думите, че имал предварително уговорена среща с еврокомисаря по земеделието Франц Фишлер, който не можел да чака. Според "Монитор" еврокомисарят обаче ни отрязал от надеждите, че можем да получим повече пари по програмата САПАРД.
"Новинар" цитира обясненията на премиера. Първото от тях гласи: "имам ангажименти, на две места ми е невъзможно да се намеря". А второто (относно борбата с престъпността) гласи: "Няма да почина, докато не намерим решение на настоящите промени".
Магията "Симеон" обаче вече не работи, коментира от вътрешните си страници "Труд". И припомня обръщението му към народа от четвъртък, което започваше така: "Решителният етап на модернизацията на страната изисква да изразя мнението си по някои основни въпроси".
Това изречение - нищо незначещо, та чак пародийно - е подходящ увод към баналните констатации и нравоучения, с които премиерът угости тв зрителите и вбеси повечето политици. Но нищо не обяснява, коментира изданието, защо точно на 20 ноември 2003 г. беше нужно това слово".
"Симеон се изказва в скоби", твърди в своя анализ "Новинар". Като все пак не крие недоумението си как в деня на атентатите в Истанбул българският премиер не намери време да вмъкне няколко фрази, за да отправи съчувствие към турския и да успокои българския народ.
Няма да ям, докато Симеон не си тръгне, описва в репортаж "24 часа" действията на 49-годишния варненец Росен Марков, който от четвъртък протестира пред паметника на Царя Освободител в София. Той прави гладна стачка, защото му било писнало, затова протестирал срещу "лъжата и хаоса, в България нямало мир, а той не искал да живее в страх".
Няма мир и по пътищата - двама загинаха, 13 бяха тежко ранени в катастрофа, Добрич е в паника, пише "Монитор". От снимката на първа страница в "Новинар" виждаме преобърнат ТИР в дере на магистрала "Тракия". Черната серия продължава и с ранено дете на необезопасения бул. "Ал.Малинов" в София.
А първият коледен подарък дойде, пише "Новинар", донесе ни го БТК от 1 декември. Аналоговите телефони се изравниха с цифровите, съобщава и "Виж". Вече плащаме по 10 ст. за едно "ало", без да е подобрено качеството. И пресата пита: защо?
А сме първи по компютри в Европа, ликува "Труд". Наш програмист, 15-годишният Йордан Кацаров, изумил света, като грабнал наградата за "най-добър млад програмист" за Европа, Близкия Изток и Африка на престижната компютърна академия "Сиско системс".
Добри сме в компютрите, добри сме и в щангите, пише "Труд". И пита: не е ли този народ за Европа, но подчертава предварително: отговор не искаме.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!