А иначе - "800 дни - живеем си по мед и масло. Вервайте ни", обявява "Труд" на фона на снимка на Симеон Сакскобургготски, който се заклева като премиер на България пред парламента и патриарха и целуващ православния кръст. Какво се промени за това време, пита вестникът.
Според изследване на "Медиана" 40% от анкетираните смятат, че сме по-зле, а 49 на сто - че нищо не се е променило. Само по статистика сме добре, отбелязва "Труд". И прогнозира - ще има много отчети, много анализи, много цифри. И всички те ще твърдят коренно различни неща - от добре сме, оправяме се, до пълен провал.
Подчертано отрицателни обаче са мненията на анкетирани известни политици и общественици от "Труд". А препоръките към Симеон варират от това да си ходи, да си стегне куфарите до това да си говори по-често с Гошо Тъпото. Колкото до коментарите на световните медии - за 800 дни Симеон и избирателите се разминаха в илюзиите си, обобщава налагащото се настроение Дневник.
"Българите не вярват вече в приказката за техния цар", коментира АФП. "Българите напразно се надяват на царското чудо", допълва германската ДПА. "Срив на одобрението за царския експеримент", допълва швейцарският "Дер Бунд", всички те цитирани от "Дневник".
Царското обещание изтича, надеждите се топят, цитира от своя страна "Стандарт" анализа на АП. И доказателствата в цифри, припомнени от "Дневник" - ако месец след сформирането на кабинета Симеон е имал подкрепата на 81% от българите, днес вече го одобряват само 27 на сто, а други 71% дават отрицателна оценка за действията му.
"С 800-тинте дни Симеон копира "Крайслер", държавата обаче не е фирма", обявява в интервю за "Стандарт" лидерът на КТ "Подкрепа" Константи Тренчев. И допълва - "формулата, която премиерът избра за управлението си не беше правилна. А резултатите от управлението и обществените нагласи ще се докажат на местните избори, според световните медии".
По изборите обаче ще спим с час повече, обявява "Стандарт". Местим часовниците с час назад в нощта преди изборите, допълва "Труд". В ратайския Димитровден имаме едни час повече. Каквото си искаме, това ще ги правим тези 60 минути в повече - ще пием, ще ядем, ще се обичаме. Ще дремнем малко.
Но май ще трябва и добре да мислим, коментира "Труд". Нямахме час повече на 21 юни 2001-ва година! И каква я свършихме тогава - пуснаха ни едно шарено хвърчило с надпис 800 дни и понеже си нямахме друга работа и хоп - подир него! Онуй се хързули по небето, ние - долу по земята, допълва вестникът.
Пуснаха се и слухове, че при отчета за 800-тинте дни, Симеон ще отмени назначението на Бриго Аспарухов, прави "Пари" паралел към другата вече традиционно водеща новина за пресата. Аспарухов раздели и сановниците на Темида, обобщава "Труд". И само два цитата: "Той не е подсъдим", "Той е подсъдим".
Цитатите са на главния прокурор Филчев и на Румен Ненков, зам.-шеф на ВКС. Или както отбелязва "Дума" - Филчев не знае има ли дело срещу Бриго. "Царят взема Бриго, ако ще го съдят - в отпуск", пък цитира "24 часа" разрешението на проблема, предложено от говорителя на правителството Димитър Цонев. А "Дневник" прави още един паралел с 800-тинте дни - на този ден, обаче 11 години по-рано, генерал Бриго Аспарухов заяви: "няма да се поколебая да подам оставка".
Германия е убедена, че на България няма да се налагат визови ограничения, успокоява новият немски посланик Харалд Киндерман, цитиран от "24 часа". Той отбелязва, че не може да коментира заканата на австрийския вътрешен министър, но заявява: "ежедневни проблеми има и в най-добрите семейства. Когато се жените обаче не се отказвате от брака заради някакъв спор, избухнал по пътя към олтара. А брак между България и ЕС ще има и той ще е както по любов, така и по сметка", допълва посланик Киндерман.
Софийският университет ще обучава медици, обявява новината от началото на академичната година "Дневник". И в Софийския университет ще учат за лекари, приглася "24 часа"." Възстановява се медицинският факултет, както е било преди 50 години и така отново ставаме пълен университет", цитира вестникът ректора на университета професор Боян Биолчев.
И още една констатация, не така обнадеждаваща обаче, този път от "Труд" - нацията изпростява, алармират от Софийския университет. И ако се продължава със съкращаването на парите за висшето образование, България щяла да стане като Куба от времето преди Фидел Кастро - нация за обслужване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!