"Беше страшно, бях в шок, мислех, че много хора са умрели", разказва пред репортер на изданието очевидецът Михаил Михайлов. Най-тежко е пострадал 54-годишният журналист Емил Николов, който е предавал за Нова телевизия. Той е с травми в корема и счупени ребра. 8-годишно дете е с рани по главата.
Българка се обеси в Бенгази - с това заглавие излиза вестник "Виж". Става дума за още една българска медицинска сестра в Либия, но според изданието тя няма нищо общо със СПИН-делото, имала психически проблеми. "Жената нееднократно е влизала за лечение в психиатрията "Ал Хауари" в Бенгази, гласи информацията на "Труд", който също изключва връзка между тази драма и делото на другите медици.
Но основания за тревога има, процесът в Бенгази е пак отложен, съобщава Гасан Насър, специален пратеник на "Труд" в Либия. Валентина Сиропуло и Здравко Георгиев казват по телефона, че вече губят оптимизъм. "Либийците могат да измислят доказателства още сто години и делото никога да не приключи".
И още, една покъртителна трагедия в Ямбол: майка уби бебето си бой, пише "24 часа" (заглавие, което, общо взето, възпроизвежда цялата преса). Майката, Радка Т., е на 19 г. и живее в ромската махала в Ямбол. Бебето, пише "Труд", което е на 15 месеца, починало, след като майката го блъснала в металните решетки на кошчето.
"Не съм го пребила, само го ударих в коша, защото много плачеше. Крачето му също се счупи от решетките"- разказва майката пред репортер на "Труд". "24 часа" и "Труд" описват кошмарните условия, в които е живеело семейството. Лекарите пък още не могат да установят от какво са белезите по тялото на детето.
Те предполагат, че може би това са изгаряния от цигара, майката твърди, че бебето било нагризано от мишки, защото веднъж заспало с хляб в ръката. В момента 19-годишната Радка чака следваща рожба.
А докато черните краски в настоящето се сгъстяват, политиката се карнавализира. От първите страници на "24 часа" и "Монитор" виждаме на снимка кандидат-кметица на Шумен да виси 10 метра над земята (на фона на националния флаг) в предизборна акция. Сетне, както пише "Монитор", местни царски депутати изтеглили с въже кметицата-паяк.
Въжеиграчите у нас обаче не са на почит, коментира изданието. "Батман по време на избори", така "Стандарт" определя шуменската предизборна фиеста. И пише следното: "Хлябът отпадна от предизборната кампания, защото поскъпна. Останаха зрелищата. Те са безплатни". "Гинес или Гинем" е дилемата, която в тази връзка поставя "Новинар".
"Кой обаче ще изчисти София, за да не бъде тя Боклукополис?", пита от страниците на "Дневник" асистентка от СУ. И припомня, че точно така Константин Иречек е нарекъл през 1879 г. София, потресен от мръсотията. За жалост 124 години по-късно наименованието продължава да подхожда за столицата.
А и "160 000 софиянци останаха без вода", пише "Стандарт". Това се е случило вчера в най-големия столичен комплекс "Люлин", който пресъхнал за 16 часа. А на хиляди хора не им оставало друго, освен да се редят пред четири водоноски.
В същото време "социолози питат, хората редят кой ще е кмет на София", пише "24 часа". От репортаж на две страници в изданието научаваме как МБМД обобщава поредните нагласи. А те са публикувани още на първа страница в часовия вестник: засега, на 26 септември, Стефан Софиянски е на първо място с 33%, а Надежда Михайлова е втора, с незначителна преднина пред Стоян Александров.
"И на тези избори няма да скучаем", твърди политологът Иван Кръстев пред "Труд". Според него на 26 октомври протестното мнозинство от последните избори няма да знае към кого да насочи гласа си и най-вероятно ще си остане вкъщи. А тези, които засега заявяват готовност да гласуват, са хора, подкрепящи статуквото.
Има голяма разлика с 2001 г., заявява Иван Кръстев. Тогава думата "промяна" беше магическа дума, днес е мръсна дума. От тази гледна точка, смята той, Стефан Софиянски е стигнал тавана си и няма как да върви нагоре, подкрепата за него може само да рухва.
Стратегията към Надежда Михайлова според него е по-различна: вие може да не харесвате СДС в сегашния му вид, но то е част от вашата биография. И маргинализирането на СДС може и да лишава някого от бъдеще, но със сигурност го лишава от минало. Според политолога Иван Кръстев Стоян Александров има проблеми в София с традиционния червен електорат, защото стои експертно и неясно.
А от страниците на "Сега", в навечерието на 800-те дни, певецът Дони (автор на песента "Новото време") излиза с текст-покаяние: "800 начина да останеш безразличен към себе си". Ето какво според Дони се е случило през тези 800 дни:
"Някой силно се нуждаеше от това да чуе едно обещание. Някой силно се нуждаеше да "поверва" в нечии думи. Някой силно се нуждаеше друг да извърши чудото. Изминаха 800 дни оттогава. 800 сутрини се събуждах. 800 пъти обядвах и след това вечерях. 800 нощи заспивах и сънувах един сън по 800 начина.
И чудото за мен стана, доколкото, пише Дони, разбрах, че няма да има чудо. И че не е виновен онзи, който обещава, а онези, които са му повервали"...
Горе-долу същото твърди и проф. Петър-Емил Митев в анализа си "Митът 800 дни", публикуван в "Стандарт". С лекота зачеркнахме 45 години, сега можем да направи същото и с царския срок, отбелязва известният социолог. И пише в заключение, че везната, на която обикновеният човек измерва управлението, е неговото собствено битие.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!