"Монитор" е убеден: Филчев казва кой мачка прокуратурата. Ала цитираните от изданието думи на прокурора са все в бъдеще време: "ще посоча кои са политиците, които се опитват да влияят над прокуратурата", "ще го направя, когато държавниците декларират, че подкрепят борбата с корупцията".
"24 часа" извежда други негови думи: "Политици ме натискат рафинирано", а само "граждани и медии подават сигнали за подкупи". Според "Труд" ходатайствата били толкова много, че той не смогвал да ги запише. След което "Труд", в обзора си по темата, публикува една прелюбопитна снимка. На нея виждаме Никола Филчев до главния прокурор на Китай Дзя Чунван да иска, ни повече, ни по-малко, "да се бори с бандитите по-китайски" и по начина, по който властите в Китай давали своята "мощна политическа подкрепа".
"Филчев скастри политиците", пише "Стандарт". "24 часа" пък ги разпитва, за да се разбере все пак: "кой упражнява натиск". Станимир Илчев от името на мнозинството възприемал казаното "не като упрек, а като рационален и своевременен апел".
Сергей Станишев от името на БСП заявява: "Нека Филчев каже кой упражнява натиск. Аз такъв натиск не упражнявам". А Йордан Соколов от името на СДС пита: "Нека Никола Филчев каже имало ли е например ходатайство, за да бъде прекратено делото срещу Бриго Аспарухов. Дело за унищоженото досие на Атанас Тилев?"
Вестник "Дневник" прави свое разследване и установява: делото срещу о.з. ген. Бриго Аспарухов е прекратено не от прокурор от съответната прокуратура, а от висш прокурор от Върховната касационна прокуратура. Така стигаме до темата Бриго Аспарухов, опазването на натовските тайни и нишките на бившата ДС.
"Според САЩ въпросът с Бриго е сериозен, според Димитър Цонев не са получили писмо от САЩ" - така "Сега" представя дилемата на кабинета Сакскобургготски по случая. "Труд" констатира: "понижиха Бриго в "сътрудник". Това стана ясно от вчерашните изявления на правителствения говорител Димитър Цонев, без да се изясни на какво основание шефовете на спецслужбите ще дават докладите си на обикновен сътрудник.
Цонев обещал да провери това, както и обещал, че докато о.з. генералът не получи допуск до натовските тайни, няма да чете докладите. Не е обаче ясно, пише "Труд", какво ще прави генералът през това време. А и проверка на Бриго Аспарухов още не е започнала, защото Симеон не я бил поискал.
За да хвърли светлина над заплетения казус, "Монитор" публикува портрет на о.з. генерала, озаглавен: "Бриго - призракът на лорд Робъртсън". В него четем как през 80-те години Атанас Тилев (близък приятел и съученик на Аспарухов) "обезпечавал" Симеон Сакскобургготски, назначавайки го за съветник в "Тампела", водеща в света финландска фирма за рудодобивни машини. И как на 8 юни 1993 г. Аспарухов, вече като шеф на разузнаването, наредил да се унищожи досието на стария му приятел Тилев (заведен като агент Румянцев) в противоречие на всички съществуващи правилници.
Да не говорим и за това, че "координатор на службите" звучи като "отговорник за медиите" - заявява в интервю за вестник "Сега" политологът Иван Кръстев. И подчертава: "Ако назначението на Стоян Ганев беше некрасиво, назначението на ген. Аспарухов е направо неприлично. И колкото и премиерът да обича да изненадва общественото мнение, твърди Иван Кръстев, този път изненадан рискува да остане самият премиер."
"Царят се подиграва с народа" - под това заглавие "Труд" публикува интервю със Стефан Цанев, в което поетът заявява: "Симеон се преструва на мекушав, а си прави каквото иска, прави се на народняк, а управлява като цар самодържец".
"Симеон пледира "невменяемост" - е констатацията на Георги Даскалов в "Дневник". Той изказва в анализа си следната хипотеза: "Казват, че единствената книга в дома на циганския цар Киро в с. Катуница е Наказателният кодекс. В последните дни се появиха хипотези, че настолното четиво на негов, макар и бивш колега - Симеон Втори - били заветите на дядо му Фердинанд към баща му Борис Трети."
"Новинар" съзира в искането на спортния министър Лучано (кандидат- столичен градоначалник) за "край на партиите" "изцепване". Изданието обръща внимание на факта, че според спортния министър "края на партиите бил заложен още в изказването на Симеон на 6 април".
Така, пише "Новинар", независимо от объркванията на Лучано за ролята на партиите преди 1944 г. или 1934 г. отново започнаха да витаят призраците на звенарите и приказки за референдума монархия или република.
И това не е нищо: истинската "дързост без красота" едва сега започва. Цели 435 минути (повече от 7 часа), пише "Труд", ще се точат като народна песен по БНТ обръщенията на 145-те партии за местните избори. "Труд" обаче приветства идеята да не се отлага началото на любимия на маниаците тв сериал, за да се гледат обещанията на Сульо и Пульо (както казваше трибунът Жорж Ганчев).
А иначе: регистрирахме рекорд - 10 300 нови автомобили са продадени от януари, констатират "Виж" и "24 часа". За сметка на това, отбелязва "Стандарт", "плащаме за повикване на линейка и полиция". Това е решение на парламента, пише изданието. Дори повикване на "Бърза помощ", пожарна и полиция да се таксува по 10 ст. В ЕС е безплатно - възмущават се депутати от опозицията.
50 000 лв. пък става глобата за телефонен терор, сиреч за лицата, които плашат с бомби и блокират работата на фирми и институции. И още глоби: до 200 лв. ще глобяват чиновници, ако бавят инвеститори, заканва се Лидия Шулева в интервю за "24 часа".
А "Труд" размишлява над казуса как БТК ще копае по ул. "Раковски" половин месец след края на ремонтите. От телекома обещават, че няма да посягат на новия асфалт, а ще разкопават тротоарите. Но все пак, защо? - гадае изданието и пита: не можеше ли това да става своевременно...
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!