Швеция оплаква Ана Линд, обявява "Фигаро". И допълва - убийството на Улоф Палме, шведския министър-председател, който загина през 1986-та година, никога не бе забравено. Днес, 17 години по-късно, Ана Линд е наръгана с нож посред бял ден в супермаркет в Стокхолм. Защо? Защото бе един от лидерите на лагера на привържениците ли, пита вестникът като прави алюзия за силната подкрепа на Ана Линд за въвеждането на еврото в Швеция.
Тази хипотеза обаче издиша. Така или иначе референдумът ще се проведе в неделя. Това бе категоричното мнение на премиера Йоран Першон след консултации с всички парламентарно представени сили. Или пък може би причината бе, че тя бе твърде блестяща? Не е невъзможно, допълва Фигаро.
Все пак на 46-годишна възраст, тя бе възприемана като изгряващата звезда на шведската социалдемокрация. Европейското бъдеще всява страх. Ана Линд обаче не споделяше този страх. Тя смяташе, че нейната страна не може да продължава още дълго да се спотайва в периферията на континента, който малко по малко се организира.
Така че - нима тази нейна вяра в бъдещето я погуби? Или просто настъпи времето, когато за един министър в тази спокойна страна вече е невъзможно да си напазарува без телохранител.
"Уест Франс" резюмира - цяла Европа е в траур. А в Швеция шокът е още по-силен имайки предвид, че тази страна бе една от малкото, които след 11 септември не бяха превърнали проблема със сигурността в обсебване.
Другата водеща тема - Близкия Изток и принципното решение на израелския кабинет за експулсирането на Ясер Арафат. Давайки зелена светлина на евентуалното изгонване на Арафат, Ариел Шарон поема огромния риск да хвърли Близкия Изток в неописуем хаос, убеден е "Ла либрте дьо лЕст".
И всъщност, още преди предупреждението дошло от службите за сигурност Шин Бет, от цял свят се надигнаха гласове, предупреждаващи за опасностите, произтичащи от това решение. И колкото и Буш и Шарон да го смятат за пречка към мира, нищо не позволява да се пренебрегва факта, че Арафат не е станал със сила президент на палестинската автономна власт, допълва "Ла либрте дьо лЕст".
Той бе избран по всички правила на демокрацията, припомня вестникът. "Кориере дела Сера" също отбелязва, че израелското правителство даде принципното си съгласие за експулсирането на Ясер Арафат, като в същото време САЩ се противопоставят на подобна мярка.
А самият Арафат, завява пред "Кориере дела Сера", че никой не може да го експулсира. "Хералд трибюн" предлага една по-различна от общоприетата гледна точка като дава думата на един палестинец и един израелец: Марван Бишара, палестинецът, убеден, че двата народа трябва да имат една обща държава. И израелецът Ури Дроми, който е убеден, че отделянето на двата народа е единственото разрешение на конфликта.