"Ирак: Ширак и Шрьодер отново заявяват "Не" на Буш", обявява "Фигаро". За пореден път Франция е опозицията. По отношение на Ирак, Жак Ширак не желае резолюция на ООН, която ще принуди международната общност да плаща за счупените от Америка грънци, коментира вестникът.
Франция, чиято единствена грешка бе, че се оказа права, но твърде рано, сега спазва дистанция. И защо Париж трябва да пролива кръвта на войниците си и да пожертва правотата на дипломацията си с единствената цел да осигури преизбирането на Джордж Буш на президентските избори в САЩ, допълва "Фигаро".
Външният министър Доминик дьо Вилпен допълва в интервю за същото издание: "Трябва да сме предвидливи и отговорни в един свят, белязан от опасността и взимозависимостта, в който част от нашата обща съдба се разиграва днес в Багдад".
Франция и Германия се противопоставят на американския план за по-сериозна роля на ООН в Ирак, обявява във водещото си заглавие и "Ню Йорк таймс". И допълва - Жак Ширак и Герхард Шрьодер смятат, че този план предоставя твърде малко права на иракчаните. Вестник "Пари-Норманди" обаче пита: "Джордж Буш ще си глътне ли тексаската шапка и да признае необходимата роля на ООН във възстановяването на Ирак?".
Но, верни на логиката си, американците не са готови да изпуснат военното командване на Ирак, нито да загубят водещата си роля в управлението на политическите и икономическите операции след войната. И именно тук се получава разминаването, допълва вестникът.
Ширак и Шрьодер поздравиха еволюцията в тезата на Белия дом, но повториха, че ООН трябва да поеме отговорността за политическите процеси в Ирак, които на свои ред да доведат до бързото установяване на същинско иракско правителство.
"Таймс" от своя страна е категоричен, че 10 хил. британски войници са крайно недостатъчни, за да се справят с нарастващата несигурност в южен Ирак. Още 1000 войници са готови да заминат за Ирак, допълва изданието. А "Уест Франс" констатира: "4 месеца след официалния си край, войната в Ирак продължава".
И поглед към водещата вътрешнополитическа тема за френската преса днес - намесата на премиера Жан-Пиер Рафарен за намаляването на данъците. Възможно ли е намаляването на данъците да бъде позитивно и от полза, когато това решение е взето от едно политическо семейство, коментира "Ла Трибюн" действията на правителството и критиките към него от страна на лявата опозиция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!