П риоритетите на Буш са разбъркани от Катрина, пише "Фигаро" и определя вчерашната годишнина от атентатите на 11 септември 2001 г. като "противоречива".
US президентът се опита да си възвърне имиджа на предводител, коментира изданието и добавя данните от проучване на "Нюзуик", според които само 38% от американците все още имат доверие на президента си.
Катрина може да струва 125 млрд. долара, пише икономическият "Лез еко". Броят на жертвите на урагана Катрина достигна 400 души, сигурните загуби са оценени между 40 и 60 млрд. долара.
Възможността на застрахователните компании да понесат този финансов товар ще е основната тема на годишната им среща, която започва днес в Монако. Отражението на тези загуби върху икономиката би могло да се прояви под формата на спад от 0,5 до 1% в американския растеж през второто полугодие, изчислява изданието.
Само два дни преди началото на срещата на върха на ООН в Ню Йорк, на която ще бъде отбелязана 60-годишнината на организацията, британският "Индипендънт" пише за несъгласията за реформите в ООН по много важни въпроси като човешките права, управлението на организацията и тероризма - несъгласия, които според главния секретар Кофи Анан, могат да доведат и до провал на срещата.
При преговорите относно най-драстичните реформи в историята на ООН се е налагало Анан да се намеси лично, за да призове САЩ да прекратят възраженията си относно проекта за декларация, в който отпускането на помощи взима централно място.
Франция изрази опасения, че американския представител в организацията Джон Болтън е бил назначен на поста с цел да саботира срещата на върха, след като той представи 750 американски поправки на проекта за декларация, отбелязва "Индипендънт".
Водещ за "Фигаро" е финансов скандал за 400 млн. евро - толкова са отпусканите от бюджета пари, които компенсират работата на инкасаторите в извънработно време.
Разпечатка на френската Сметна палата показва, че между 1998 и 2003 г. в разпределянето са направени нарушения. Намесен е и водещият сред работещите в газовия и електрическия сектор синдикат СеЖеТе.
За "Либерасион" водещи са споровете в левицата. Несъгласията сред противниците на европейската конституция след 29 май, изкристализираха този уикенд на празника на органа им "Юманите", който е на първа страница и в повечето от останалите френски вестници.
Колко ще издържи левицата на "Не"-то, пита се "Либерасион", а журналистът Паскал Жиро коментира:
"Първо, левицата показа, че динамиката, която демонстрира около референдума за Европейската конституция, все още съществува, въпреки всичко. Но електоралните перспективи за Франция през 2007-а - на президентските избори и след това на парламентарните, - са малко опасни за това "Не", което обедини левицата.
Именно Лоран Фабиюс беше човекът, който призоваваше да се гласува с "Не" на референдума, а сега беше поканен да се изкаже на празника на "Юманите" от председателя на френската комунистическа партия Мари Жорж Бюфе как вижда конструкцията на една различна Европа.
И отново се видя, че за комунистите Лоран Фабиюс остава въплъщение на дясното в социалистическата партия, това, което понякога се нарича социаллиберализъм и че не с него или с Франсоа Ланг те биха искали да вземат властта.
Така че определено лошия прием - защото той получи и едно яйце върху главата - беше донякъде очакван. За поддръжниците на "Не"-то динамиката от 29 май като че ли е позагубена, те смятат, че няма достатъчно силни социални движения.
На празника в събота бяха всички лидери на лявото пространство и се видя, че те имат доста дълбоки несъгласия помежду си, между т.нар. "две левици" - едната, представена от Лоран Фабиюс, социаллибералната левица, и другата, по-радикалната, начело с Оливие Безансно, която се стреми към перспективите на 2007.
Все пак всички, с ръка на сърцето, признаха, че динамиката от референдума на 29 май трябва да бъде запазена. Но остават някои много конкретни въпроси: статутът на "Франс телеком", приватизацията въобще, все въпроси с по два отговора - от по-радикалната левица и от по-проправителствената левица, която има много по-малка подкрепа."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!