В черашната дата - 11 септември, и снощният мач Левски-ЦСКА - това са двете теми в снимки по първите страници на вестниците.
Четири години от 11.09 по Рихтер - с този текст върху снимка на хора, полагащи рози на мястото на двата небостъргача в Ню Йорк излиза "Пари".
Коментарът към мача вчера и сбиването между полицаи и ултраси е от "Телеграф": Много скука и малко кръв.
"Сега" пише за масов бой на трибуните, а от първа на "24 часа" научаваме за резултатите - 1:1 на терена и 68 ареста и полицаи с комоцио на трибуните.
В същото време "Сега" съобщава, че САЩ няма скоро да премахнат визите за българи, защото страната ни не отговаря на определените условия.
"Министри наддават за бюджетната баница", обявява водещото заглавие на "Пари". Според финансовия всекидневник предложенията само на половината кабинет ще докарат дефицит за 2006 г.
Министерствата, които са представили бюджетите си в срок във финансовото ведомство, са ги раздули много, половината изобщо не са представили проектобюджета и имат нов срок, до края на тази седмица. За 2006 г. тавани няма, а членовете на кабинета са загърбили съветите на МВФ за ограничаване на бюджетните разходи, забравили са и предупреждението, че значителна част от разходите за щетите от наводненията ще падне върху бюджета за догодина, разказва изданието.
"Пари" цитира и бюджетния шеф, който казва, че ако преизпълнението на приходите продължава, ще има коледни заплати и пенсии, но няма да има увеличение с 20% на бюджетните заплати.
"Монитор" ни връща с водещото си заглавие към поръчковите убийства: "Тайните служби избивали гангстерите" - става дума за публикация във в. "Сънди Телеграф".
"Монитор" препечатва целия материал, а "Пари" избира само акценти: например че британското издание цитира бившия премиер Иван Костов, според когото убийствата са извършени от професионалисти, които никога няма да бъдат заловени. В малка страна като България това можело да стане само ако имат правителствена протекция.
"24 часа" пък отбелязва рождения ден на НСО - службата за охрана гърмя в Бояна, гардове направиха шоу за 126 години от създаването си, показаха бойни техники и ретроавтомобили.
И за две поскъпвания (поне) научаваме от "24 часа". С 25% скачат цените на такситата в София, тарифата от 19 септември става 50 ст.през деня и 56 през нощта. В Шумен увеличението е със 70%, успокоява вестникът.
Затова пък кило хляб по Коледа се очаква да струва 1 лв., казва шефът на хлебопекарите и добавя, че винаги се надига вой до небесата, ако хлябът се увеличи с 5 ст., а всъщност това означава само 50 ст. месечни разходи на човек.
"24 часа" ни подсеща и за предстоящите кметски избори на страниците за анализи. Кой кого в София, пита изданието и публикува схема на стремежите.
Десните делят гласовете на две, констатира "24 часа", както и че кметските избори ще са първи тест за съюза БСП-НДСВ.
"Да гласувам ли за кмет? И защо?" - това пита Александър Божков в анализ в "Дневник". Който се класира, би трябвало да преговаря с некласираните за подкрепа, пише колумнистът.
Според него най-любопитно ще е, ако на втори тур отидат кандидатите на "Атака" и БСП - да видим тогава за кого ще гласуват софийските избиратели от всички разцветки на синьото.
Издигат Бойко Борисов за кмет на София, обявява "Труд" на първа. Известни личности правят комитет, сред тях са Емил Кошлуков, бизнесмени, академици и културни дейци. Бойко Борисов ще има подкрепата на "Новото време" и "Гергьовден".
Топим се с 1 млн. души, през 2020-а в България ще живеят 6 865 304, пише в доклад на НСИ, също отразен на втора и трета страница в "Труд". Майките стават все по-възрастни, превръщаме се в нация от самотни и стари хора.
Освен това "Труд" ни връща към ЕС и изискването за съдебна реформа, за да стане членството ни от 1 януари 2007 г. действителност - връща ни със страница, която описва осем начина да се забави дело.
И поглед към "Стандарт", защото още с водещото си заглавие изданието отбелязва краят на бясното строителство по морето. Продават се 200 хотела, собствениците са отчаяни, защото не могат да си върнат вложените пари, пише вестникът.
И още - понеже 15 септември е тази седмица: 150 лв. най-малко струва подготовката за първия учебен ден, пише "Стандарт", като отбелязва, че най-скъпи са книгите по чужд език, литература и история.
"Сега" обявява: Музиката и чуждите езици - приоритет в образованието. И добавя: България е рекордьор сред 29 държави по изучаване на литература в началното училище, но не предвижда часове по информатика.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!