П арламентът в цайтнот за ЕС, но пак не работи - така започва броя си Сега. Депутатите обещавали стахановски труд, щели да приемат 17 закона за два дни, пише вестникът.
Оказало се, че включените в дневния ред вчера законопроекти нямали становище от съответната комисия - с други думи, че няма готови закони за приемане. Поради което депутатите работиха час и половина и приеха закона за защита от шума, като резултат от който кметове ще затварят заводи за силен шум, както пише Труд.
24 часа публикува интервю с външния министър Ивайло Калфин. Не ми се бяха карали така, както в Брюксел, казва министърът, като има предвид председателя на ЕК Барозу, който е казал, че сме зле.
Парламентът опасно бави топката с еврозаконите, пише и Дневник.
В същото време учебната година е пред провал - поне според Стандарт. Причината - отново наводненията. 330 училища пострадаха, сега десетки класни стаи тънат в кал, пари за ремонт няма.
Директори в Добрич се молят на Господ ударният ремонт да приключи до 15 септември, когато трябва да започне учебната година, разказва вестникът. В Кърджали пък директори и учители сами ремонтират.
2/3 от българчетата учат с учебници втора ръка, пише 24 часа и съобщава, че днес се откриват пет борси за употребявани учебници, три от тях са в София.
Учебниците с подвързия, класните - по график, включва се и Труд по темата за новата учебна година. Учебниците от II до IV клас отново задължително ще трябва да са подвързани в зелен кадастрон, защото са безплатни и на края на годината се връщат.
Учителите, по-възрастните, били щастливи, че отново ще показват на децата как се подвързва учебник със зелен кадастрон, обаче книжарниците не са подготвени, констатира вестникът. А класните и контролните няма да са изненада - още от началото ще има график.
Освен това: Връщат лекарите в училище, четем в заглавие на 24 часа, а по-надолу се разбира, че в здравното ведомство имали желание за това. Връщането можело да стане от септември догодина, а според Стандарт - още от 1 януари.
Изданията пишат и за повишаването на цените на бензина пишат още вестниците - според 24 часа, ако не укротят петрола, ще плащаме +25 ст. за бензин, а поскъпването ще стане до един ден, твърди изданието. Изобщо - пълна лудница с бензина, както коментира вестникът.
В същото време 14 000 българи имали влог над 50 000 лв. - това са данни от справка на БНБ, която изданието цитира. 92-ма са с кредит на 500 000 лв., допълва Труд с водещото си заглавие.
Обаче всеки втори работещ е със заем, а в касите на подземния свят има до 5 млрд. лв - това вече не са данни на БНБ, а налагане у нас на оценки, според които организираната престъпност усвоява 2 до 5% от приходите в една икономика. За България - 2 до 5 млрд. лв.
А организираната престъпност у нас е основен проблем на прехода, припомня авторът на материала думи на бившия вече американски посланик Джеймс Пардю. Твърде видима и много добре организирана.
Добрата новина - Ханс Фликеншийлд вижда заплатите ни нагоре, пише 24 часа. Очевадни истини, коментира Труд казаното от шефа на мисията на МВФ у нас.
"Едва ли има разумен чиновник или началник на фонда във Вашингтон, който да мечтае българите още дълго време да тънат в бедност и да стоят пред богатите с протегната шепа. Да забравим оправданието - те ни лъжат, че ни плащат, ние ги лъжем, че работим, - защото, за да имаме по-високи доходи, трябва и производителността ни на труда да расте", отбелязва вестникът.
Сега ни връща с коментар към темата за 13-ата заплата и пенсия: 13-ата годеница на левицата, както я нарича авторът Веселин Стойнев. Никой не пита 2,6 млн. данъкоплатци искат ли да плащат коледните надбавки на 2,8 пенсионери и заети в бюджетната сфера, негодува той.
"13-ата заплата у нас вече се смята за нещо толкова естествено, като чели годината има 13 месеца и ако някой посегне на нея, все едно посяга на исконни социални придобивки. И социалният министър Масларова превърна 13-ата заплата и пенсия в приоритет №1, въпреки че от МВФ препоръчаха парите да се харчат за по-нужни неща", отбелязва вестникът.
Според Монитор обаче БСП и ДПС стягат втори обръч около парите. Червените и Доган взеха всички апетитни зам.-министерски постове.
В анализ на Пари пък Татяна Буруджиева твърди: Жан, Иван и Симеон си отгледаха ДПС, за да запазят етническия мир. Анализът е илюстриран с карикатура - фигури, напомнящи Волен Сидеров и Стефан Софиянски се разхождат заедно и разговарят, минават край фигури, напомнящи Иван Костов и Екатерина Михайлова, които си казват: "Ще намерят общ език, единият е специалист по чистотата в София, другият - по чистотата на нацията..."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!