Всичко е възможно, убеден е вестник "Паризиен", който пише, че днешният избор е не само исторически, но направо "футболен".
Метафората се обяснява така: месеци преди референдума сондажите сочеха, че французите мислят за наказателен удар - дузпа.
"Какво друго остава, щом държавният глава и ръководителите на опозицията са на едно и също мнение - конституционният текст е трудно читаем. Тогава избирателят пренасочва чувствата си към властта и изграждането на Европа, за което мнозина смятат, че плащат твърде скъпо", коментира "Журнал дьо диманш".
Изданието призовава французите да мислят и за друго - след броени дни ще гласуват холандците и едно френско "Не" би имало твърде голяма тежест.
Отвъд Ламанша също следят внимателно френския референдум. "Сънди таймс" призовава политиците от ЕС да обърнат внимание на това, че без процъфтяваща икономика хората не биха подкрепили никакъв европейски проект.
Франция пред разкъсване, извежда "Курие ентернасионал" и подчертава в редакционния си коментар, че ако преди една-две седмици европейската преса следеше със симпатия френските дебати, днес отзивите са много критични.
Франция не може да превръща вътрешните си проблеми в международни, смята изданието и цитира германската преса, където според "Франкфуртер рундшау" Франция явно продължава да живее в Стария режим, където политиката е нечия дъщеря.
Сп. "Поен" излиза на корицата си със снимка на Симон Вейл, за да покаже гнева й - защото в момента надделяват задните мисли, смята известната дама на френската политика (бивш председател на Европейския парламент).
В десницата мислят за план "М" като Матиньон (резиденцията на премиера), тоест план за задържане във властта, а левицата е затънала в план "Д" като делене, разпад на крила и тенденции, коментира Симон Вейл и трудно сдържа гнева си срещу демагогията на тези, които призовават да се гласува с "Не".
А как гледат на всичко това съседите и партньорите на Франция, пита "Темоаняж кретиен" и констатира, че докато едни са объркани, други са направо смутени, например поляците - заради вълната от атаки срещу полския водопроводчик, който щял да отнеме работни места.
Изданието се притеснява от накърняване на отношенията с другите страни, каквито и да са резултатите от референдума.
Чрез тях фотографиите във френските списания също навлизат много сюжети.
"Фигаро магазин" решава да не препечатва най-унизителните снимки на Саддам Хюсеин по бельо в затвора, но публикува някои други фотографии от британския таблоид "Сън", на които бившият диктатор е на разходка в затвора или пере чорапите си.
Адвокатският колектив, който го защитава, ще заведе дело срещу САЩ за неспазване на Женевската конвенция, припомня изданието.
"Дали американската преса не е на ръба на нервна криза и ползва ли се с доверие?", пита още "Фигаро магазин", като има предвид най-вече статията на сп. "Нюзуик" за оскверняването на Корана в базата Гуантанамо, както и някои публикации в "Ню Йорк таймс".
"Пари мач" пък се връща към делото "Мери Кели", което толкова вълнува САЩ. Бившата учителка прекара десетилетие в затвора, защото е прелъстила свой непълнолетен ученик.
Днес обаче тя е на свобода, омъжена за него. И са доста богати - правата за директно излъчване на брачната церемония са били преотстъпени за 1 млн. долара, разказва "Мач".
И накрая, пак към пианиста, страдащ от амнезия ни връща "Пари Мач". Той беше открит в началото на април на английски плаж, не можеше да говори, но свиреше прекрасно на пиано.
"Мейл енд сънди" смята, че го е идентифицирал - това е чешкият музикант Томас Щернад, изпълнител на класическа музика, който няколко години свирел и в рокгрупата "Ропотамо". Тайната на младия пианист, която вече заинтересува Холивуд, изглежда е разкрита от барабаниста на чешкия състав.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!