Британският таблоид "Сън" и днес пуска още кадри с иракския диктатор, като разширява серията и с фотоси на един от братовчедите на диктатора, известен с репресиите си срещу шиитите - т.нар. Али Химика, а също и на иракската микробиоложка, близка до Саддам, наричана "Доктор Смърт".
Адвокатите на Саддам са повече от категорични в своя иск срещу британското издание. От своя страна, "Сън" продължава да твърди, че получил снимките от американски военни, които искат да развенчаят мита и да насърчат иракския народ.
От Пентагона заявяват, че ще има разследване на случая, а правозащитници припомнят, че подобни снимки нарушават текстове от Женевската конвенция за третиране на военнопленниците.
"Алзас" се връща назад, през март 2003 г., когато Пентагонът бурно протестира от това, че двама пленени американски войници в Ирак бяха фотографирани, което погазва Женевската конвенция.
Оттогава чичо Сам явно преосмисли позициите си, като се имат предвид снимките на голи иракски затворници, които започнаха да циркулират по цял свят, коментира изданието.
Не е въпрос дали съчувстваме или не на Саддам, но трябва да си даваме сметка, че тези снимки са наливане на масло в иракския огън, категоричен е вестникът.
"Ла Монтань" отбелязва, че нещата в Ирак така и така не вървят - съпротивата показва невероятни способности в бойните действия, изглежда добре въоръжена, разполага с обучени експерти и експлозиви.
Затова има обвинения към Сирия, че тя има двойствено поведение и че поддържа иракските бунтовници, отбелязва изданието.
"Фигаро" цитира становището на в. "Ал Кутс ал араби", който излиза в Лондон - последните снимки на Саддам само слагат сол в раната, те са призив за нови бомбени атаки.
А иначе на първа страница на "Фигаро" виждаме сивата брада на Фидел Кастро, динозавърът на тропическия комунизъм. Той не се поколеба да експулсира журналисти и западни депутати, дошли в Куба за среща с местни дисиденти, пише изданието.
"Кастро падна в клопката", защото показа природата на репресивния си режим и така демократизацията на Куба излезе на дневен ред, смята вестникът.
Европа ще трябва да реагира, а Куба - да помисли за наследството на възрастния Кастро, заключава "Фигаро".
"Сюд Уест" обаче припомня колко Европа, най-вече Франция са под напрежение. "Всеки път, когато европейското огледало се насочи към Франция, знаците са неясни. Както през 1992 г., при референдума за Маастрихт, французите не смятат, че утрешният ден ще бъде по-добър", пише изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!