"А във Франция документът продължава да е обект на спорове и дискусии. Всички обсъждат общия европейски договор вкъщи, в кафенета, на работното място и къде ли не, докато от другата страна на Рейн това стана формално, по решение на малцината избрани и политическите ръководители", разказва "Ла Монтань".
"Уест Франс" пък си припомня демонстрациите срещу войната в Ирак по улиците на Париж, Берлин, Лондон и Рим и пише, че тогава се роди европейското обществено мнение.
"Можем ли да си представим, че подобни прояви могат да бъдат сега провокирани не от нещо "против", а от някакво "за", и дали французите като европейци могат да дадат израз на своята отговорност?", пита се изданието.
За коментатор на "Либерасион" е очевидно друго - колкото Европа става все по-политическа, толкова повече тя ще дебатира всяко от своите решения, включително Евроконституцията.
Изданието подчертава, че от няколко седмици дебати по темата има навсякъде ? в книжарници, на бара на заведенията.
"Тези дискусии разделят семейства, скарват приятели, но събират и неприятели. Дебатите стигнаха Брюксел и сериозно разтревожиха Еврокомисията", пише вестникът.
Според "Либерте дьо л'ест" кампанията плува във "френско-френски сос", а ЕС се оказва картонена кула и всички виждаме колко крехки са основите й.
В интервю, дадено за "Монд" бившият председател на Еврокомисията Жак Делор призовава да се каже истината и Брюксел да признае ако има резервен план Б при "Не" на французите на 29 май.
"Хералд трибюн" смята, че към Европа настъпва песимизъм, а "Юманите" припомня, че същото е било и с договора за Маастрихт - имаше напрежение, говореше се за "Европа или хаос" и т.н.
Освен това продължава и вътрешната френска полемика за празниците.
"Дерниер нувел д'Алзас" призовава държавата да се откаже от някои от тях (споровете тръгнаха от почивките по Петдесетница, понеделник, 16 май), а изработените пари да се внесат в социални фондове, да отидат за инвалиди и възрастни хора.
Изданието критикува премиера Рафарен, че е взел подобно решение, но "Курие Пикар" иронизира - защо да не се проведе и референдум за празниците? И предлага следния въпрос: "Одобрявате ли Конституцията и искате ли да се спестят пари, за да се купят климатици за възрастните хора в жегите?".
"Лез Еко" смята, че проблемът с празниците идва и от това дали хората вярват или не вярват и че всичко е получило най-неочакван отзвук.
"Паризиен" публикува някои данни - 68% от французите се обявяват срещу първата седмица на солидарност.
Изданието публикува и карикатура, на която виждаме президентът Ширак да пита премира Рафарен: "А кой ще работи в понеделник, на първия ден на Петдесетница. Отговорът: трима полски водопроводчици и четирима румънски зидаромазачи."
"Франс соар" излиза с цяло досие по темата и поддържа тезата за празника.
Според "Ест репюбликен" цялата тази работа е доста неприятна и тягостна, доколкото се вижда как се провалят всякакви идеи да се въведе ред и да се предложи на обществото да се обедини около ценности като солидарност и гражданско поведение.
"Сюд Уест" пише, че нещата трябва да се кажат открито: французите може и вече да не са толкова вярващи, но свято държат на уикенда си за Петдесетница - и че мирисът на ваканция витае над обществото, въпреки данните за спад в покупателната способност.
Предложението на "Ла Кроа" е в ден като днешния - петък, 13-и, да се разиграе лотария с благотворителна цел...
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!