Въпросът обобщава различни публикации по първите страници на пресата.
Първо, германската опозиция поиска преразглеждане на договора с България, четем в "Дневник" и "Стандарт".
През уикенда някои от високопоставените ръководители на ХДС, в това число и лидерът на християндемократите Ангела Меркел, са обвинили канцлера Шрьодер, че твърде нехайно е преговарял с България и Румъния и е отворил вратите на Германия пред евтината работна ръка от Изток.
В интервю за "Вестфелише рундшау" на въпрос ще се влоши ли положението още повече през 2007 г. с пълноправното членство на България и Румъния, Ангела Меркел отговаря следното: "Договорите с тях трябва да се преразгледат, тъй като липсват достатъчно ограничения", пише "Дневник". "За кого бие камбаната?", пита в коментарната си рубрика "Труд" и ни препраща обаче не към Хемингуей, а към лидера на френските крайнодесни Жан-Мари льо Пен, който на митинг срещу Евроконституцията е заявил, че ако България стане член на ЕС, бедняци и цигани ще залеят Франция.
"Г-н Льо Пен - възразява му "Труд", - французите съвсем не са толкова прости. Те знаят, че няма връзка между приемането на България и Евроконституцията. Явно не си вярвате и вие, но плашите гаргите. На всички им е все по-ясно, че колкото повече се обединява Европа, толкова повече ще се убедят западняците, че на Изток не живеят само просяци и хайдуци, ами и люде образовани и способни."
"Вие усещате, г-н Льо Пен - продължава "Труд", - за кого бие камбаната. Българският етнически модел действа безукорно. И ако го докараме в Европа, тогава какво ще правят хора като Льо Пен?".
БСП уплаши Европа, четем на първа страница на "Монитор". Победа на соцпартията ще забави реформите в България, прогнозира Джеймс Оуен, анализатор в престижното британско сп. "Икономист".
Според прогнозата, която откриваме и на коментарните страници на "24 часа", не е ясно какво БСП смята да прави с властта, а лидерът на партията Сергей Станишев е неизпитан и няма стаж в управлението, затова ще трябва да се изчака, за да се види какво ще стане.
"Монитор" решава да потърси още гледни точки по темата готова ли е БСП да управлява. "Риториката на БСП е неуместна", коментира също от Лондон проф. Димитър Иванов, икономически съветник на президента Първанов.
А политологът Димитър Димитров, дългогодишен член на ЦИК, констатира, че левицата подава противоречиви сигнали, тя се обезличава идеологически. Заради обещанията, поети от БСП, нищо чудно след изборите да се появят проблеми, подобни на онези, които в сходна ситуация преживя Унгария, смята политологът.
"Станишев е прекалено млад за премиер", цитира "Стандарт" червената депутатка Жени Живкова. С нея (по-точно с дядо й) се свързва една от водещите теми в днешната преса, която откриваме на снимки по първите страници, а именно:
"Живкова извади съкровището на Тато", изтъква във водещото си заглавие "Новинар". 71 ордена на Тодор Живков, т.е. 31 кг злато и диаманти, ще бъдат изложени от 5 май във Военно-историческия музей.
Научаваме, че държавните отличия, връчвани от Кувейт, Япония, Нигерия и бившата ФРГ, са частна собственост и въобще не е ясно дали някога ще бъдат дарени на държавата.
"24 часа" прави своите уточнения: ордените съдържали 20 кг злато и диаманти и щели да останат в музея една година.
"Новинар" обаче държи да разбере защо се прави това точно сега и коментира случващото се като "музейна победа на левицата", като предполага, че неслучайно изложбата съвпада с напън на БСП да вземе властта след осем години опозиционерстване.
Всъщност соцреализмът е единствената черта на левицата, която буди умиление в част от електората и го мобилизира, коментира вестникът.
Но не само БСП е в центъра на брожения, Доган също се страхува да се кандидатира в Кърджали, извежда "Монитор". Защото известният щангист Наим Сюлейманоглу можело да излезе срещу ДПС в региона.
Говори се, че Сюлейманоглу ще е кандидат на Демократичната лига на Осман Октай. Ако това стане, Кърджали вече няма да е крепост на ДПС, където сега се мъдрят стари кадри, а водач на листата е Ремзи Осман, добавя вестникът.
И за да приключим със страховете на Европа: "Церовски ядоса Брюксел", гласи водещото заглавие на "Стандарт". Нов скандал около магистрала "Тракия" избухна покрай подписването на договора в Люксембург, смята изданието.
Две дирекции на Еврокомисията оглеждали 35-годишната концесия за аутобана - дирекции "Конкуренция" и "Регионална политика". Комисията за защита на конкуренцията пък гледа договора за магистрала "Тракия" днес, пише вестникът.
Пак с оглед на евроизискванията "затягат контрола в университетите", пише "Труд".
Академичните съвети са поели задължението да сезират прокуратурата за измами, ще се бди най-вече за фалшифициране на документи на кандидатстудентските изпити. И една новост - носенето на мобилни телефони на изпит ще се брои като "опит за измама".
Ловят и нелегалните таксита, извежда "24 часа". От днес ще има нови масови проверки. Дебнат за цени и спрени апарати.
България остава под международно наблюдение и заради пиратство на интелектуални продукти, четем в "Дневник". Т.е. оставаме в т.нар. "Списък 301" на външнотърговското министерство на САЩ заедно с още 36 държави. Защото независимо от взетите мерки пиратски компактдискове и DVD продължават да заливат страната, пише вестникът.
И накрая, за да приключим с добрата новина: "Влезете в джаза", при това законно. Просто "влез в джаза" е мотото на фестивала "Джаз плюс", който започва в София на 9 май и ще продължи до 14 май, припомня "Дневник". А на него ще свирят знаменитости като Стенли Кларк, Ибряма, Торд Густавсен и, разбира се, "Пари Комбо". Билети - в НДК и "Дюкян меломан", напомня вестникът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!