Да, имаме "черен пушек", т.е. все още нямаме папа, констатира италианската преса. По първите страници на "Кориере дела сера" например е снимката на комина на Сикстинската капела, откъдето излиза прословутия черен пушек.
"Република" излиза със снимка и на прословутата печка, която виждаме и в "Стампа", и в "Месаджеро". Изданията, разбира се, не пропускат да отбележат, че в същото време Италия в политическа криза...
"Зюддойче цайтунг" илюстрира очакването със снимка на германския кардинал Ратцингер, връщайки се към неговата младост в "Хитлер югенд".
"Файнаншъл таймс" също публикува снимка на кардинала, докато произнася проповед в базиликата "Св.Петър", а католическият всекидневник "Ла Кроа" извежда от проповедта думите на кардинала: "Вяра, която следва вълните на света, не притежава зрялост".
От вчера следобед вече отекна призивът "всички вън", допълва "Франс соар".
Какво ли ще е името, което ще си избере новият римски първосвещеник, гадае "Монд". Дали няма да е Пий XIII - знак за връщане доктриналната твърдост? Павел VI би било знак за "мисионерство", а Карол Първи би дало началото на нова династия...
"Винаги можем да се усмихваме скептично пред начин на избиране, датиращ от древни времена, тъй далечни на демокрацията - коментира "Монд". - Но конклавът за избор на папа преживя периоди на битки и корупция в Църквата, отблъсна либерализма и съхрани този начин за избор на папа, най-простото и сложно нещо на земята: 115 изолирани кардинали избират с бюлетини следващия римски първосвещеник - без кампания и без кандидат, като всеки от тях трябва да посочи онзи, за когото съвестта му показва, че е най-добрият."
Съзнание, което вярващите наричат Св.Дух, заключава вестникът.
От страниците на "Фигаро" писателят Жан д'Ормесон, член на френската академия, настоява за незабавното обявяване на покойния папа Йоан Павел Втори за светец.
Африка също не остава безучастна покрай избора на папа, пише днешната френска преса и препечатва коментари от този континент.
Според главния редактор на издание от Найроби "има едно нещо, което Католическата църква прави добре - тя пропагандира каузата на демокрацията, справедливостта и свободните избори в Африка". Той обаче изтъква, че при избора на папа властва тайната и непрозрачността.
А от страниците на "Мейл енд гардиън" англиканският архиепископ Дезмънд Туту, Нобелов лауреат за мир, се произнася в полза на избирането на черен папа, което би било от решаващо значение за африканския континент.
Но да се върнем в Европа, т.е. във Франция... Отново погледите са приковани към 29 май и референдума за Евроконституцията.
"Фигаро" обаче съзира междинна битка Рафарен-Вилпен и пита: какво дава противопоставянето между премиера и вътрешния министър, в толкова ключов за страната момент?
Матиньон се безпокои, че "Не"-то ще спечели, пише "Либерасион" и подчертава, че противопоставянето Рафарен-Вилпен предизвиква нервна криза в правителството. Така най-лошото ще спечели, смята изданието.
Паника на върха на държавата, констатира "Франс соар". Според изданието атаката на вътрешния министър Вилпен, призовал за по-различна политика, е отприщила гнева на Жан-Пиер Рафарен.
Сянката на "Не"-то срещу Евроконституцията се прибавя и към страховете на пазара ? пише "Лез Еко". Спад с 2,05 на Парижката борса, което означава, че инвеститорите се подготвят за отхвърляне на конституционния договор.
Според "Ла Трибюн" всичко идва не от референдума, а от Уолстрийт, откъдето през последните дни долитат неблагоприятни сигнали на борсите.
"Юманите" пък подчертава, че окончателно е сложена преграда на директивата "Болкенщайн" за свободната конкуренция. Особено в частта на свободната конкуренция на стоки чрез жп транспорт.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!